Google+

Arama formu

Avrupa’da ‘cihat’ alarmı

İstihbarat kurumları bir süredir Türkiye üzerinden Suriye'ye giden İslamcı militanlar karşısında uyarıyordu. Brüksel'de biraraya gelen Avrupa ülkelerinin içişleri bakanları, kaygı verici rakamlar açıkladı.

Fransa İçişleri Bakanı Manual Valls, Belçikalı mevkidaşı Joëlle Milquet ile birlikte Brüksel’de düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye’de savaşmaya giden Avrupalı gençlere ilişkin bazı rakamları açıkladı. DW Türkçe’nin haberinde Bakanlar, Avrupa genelinde El Kaide çizgisindeki örgütlere katılan genç sayısının bin 500 – 2 bin arasında olduğu tahmin ediyor. Söz konusu rakam bu yılın haziran ayında 600 civarında seyrediyordu.

‘El Kaide kaygısı’

Fransız İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, Suriye’ye giden gençler arasında 100 – 150 arasında Belçika uyruklu bulunuyor. Toplam 184 Fransız vatandaşı halen Suriye’de savaşırken, 14 Fransız uyruklunun bölgedeki çatışmalarda can verdiği belirtiliyor.

Suriye’ye gidip Fransa’ya geri döndüğü saptanan kişi sayısı 80 olarak belirlenirken, 100 dolayında Fransız vatandaşının da Suriye’ye gitme hazırlığı yaptığı ileri sürülüyor. Fransa ve Belçika içişleri bakanlarının konuya ilişkin düzenlediği ortak basın toplantısında, “Suriye’ye giden Fransız ve Belçika uyruklu gençlerin özellikle terör örgütü El Kaide çizgisindeki gruplara katılımı özellikle kaygı verici” olarak nitelendi.

Aralarında Almanya’nın da bulunduğu bir dizi AB ülkesinin içişleri bakanı Brüksel’de konunun tartışıldığı bir toplantıda biraraya geldi. Bakanların, toplantıda ağırlıkla, internet üzerinden militan toplanmasını önleyecek adımlar üzerinde durdukları kaydedildi.

europaturk.com