Avrupa’da Seyahat Kısıtlaması

Corona virüsün çabuk yayılan bir virüs olması her geçen gün yeni önlemler alınması zorunluluğunu beraberinde getirdi. Konuyla ilgili Avrupa Birliği de bir açıklama yaptı ve 30 gün boyunca üçüncü ülke vatandaşlarının gerekli olmayan seyahatlerine kısıtlama getireceğini ifade eden bir düzenleme hazırladı. Avrupa Birliği üyelerinin liderlerinin hazırlanan düzenlemeyi onaylaması ise kararı geçerli kıldı.

Coronavirüs

Toplantı Basın Toplantısı ile Duyruldu

Kararın alınması noktasında önce liderlerle telekominükasyon toplantısı yapıldı sonra ise AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bir basın toplantısı düzenleyerek kararı duyurdu.

Michel, dün yapılan toplantıda liderlerin sınırı geçici süreyle kapama noktasındaki kararlarını kabul ettiklerini belirterek yeni tip corona virüs nedeniyle AB üyesi ülkelere ve AB üyesi olmasa da Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere geçici seyahatlerin 30 gün süreyle kısıtlandığını herkese duyurdu.

Corona

“Covid-19 Tedavisi ile İlgili Süreci Destekliyoruz”

Yapılan basın toplantısında Corona’nın tedavisinin bulunması için yapılan tüm sürece destek olacaklarını söyleyen Michel, aşı bulunması sürecini de hızlandıracaklarını kaydetti.

Michel’in yanı sıra konuyla ilgili konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de sınırlarını kapanmasını, ekonominin desteklenmesini, ortak kamu alımlarının yapılmasını ve araştırmaları destekleyen paketlerin geliştirimesini içeren her kararı kabul ettiklerini belirtti.

covid-19

Toplantının Diğer Bir Gündemi ise İç Sınırlardı

Leyen toplantının bir diğer gündeminin ise iç sınırlar ve yaşanan tıkanıklıklar olduğunu sözlerine ekledi. İç sınırlardaki yoğunluğun açılmasının önemli olduğunu belirten Leyen, Avrupalıların diğer ülkelerdeki evlerine giderken zorlandığını, bu durumun sınırlarda trafik yarattığını ve bu trafik nedeniyle de mal transferinde sıkıntıların yaşandığını söyledi. İç piyasanın işleyişi açısından dışarıdan alınan malların temininin çok önemli olduğunu da ekledi.

Salgının ekonomik etkilerinin gerçekten büyük olduğunu vurgulayan Leyen, bu konuda önlem almak ve ekonomiyi virüsün etkilerinden korumak için yeni adımlar atacaklarını söyledi.

Şu anda en büyük düşmanlarının virüs olduğunu söyleyen Leyen, halkı blinçlendirmek ve ekonomiyi koruyabilmek için en iyisini yapmak zorunda olduklarını kaydederek toplantıyı sonlandırdı.

Yorumlar

27 Eyl 2022, Salı - 20:04
Sınır ötesi çalışanlar, uzun mesafe nakliyat yapanlar, havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri koronavirüsle enfekte olmuş biriyle temas kurmadıkları müddetçe karantinadan muaf tutulacak. Şehirler arası nakliyatyapanlar valiliklerden izin alan kişilerin ev eşyalarının taşıma işlemini gerçekleştirebilecekler. Aynı zamanda tedarik zincirinin bozulmaması için yük taşıma işlemleri de yapılabilmektedir.