Avrupa'nın Ryanair'ı Türkiye seferlerine başlıyor

Avrupa’nın ucuz hava yolu ulaşımı sunmasıyla ünlenen şirketlerinden Ryanair, Türkiye’ye ilk uçuşunu duyurdu. Ryanair’ın açıklamasına göre İrlanda’nın başkenti Dublin ve Slovakya’nın başkenti Bratislava'dan Türkiye’nin popüler tatil ilçesi Dalaman'a iki yeni rota ile Türkiye pazarına girdi.
 
Her iki güzergâhtan da haziran ayından başlamak üzere haftada bir kez Dalaman’a uçuşlar gerçekleştirilecek. Hava yolunun 2018 yılının haziran ayında başlaması planlanan uçuşları perşembe gününden itibaren satışa sunuldu. Aktarılan haberlere göre Bratislava seferleri 28 Haziran 2018’de, Dublin seferleri ise 24 Temmuz 2018’de başlayacak.

Hava yolu sözcüsü, "Ryanair, Türkiye pazarına girişini duyurmaktan memnuniyet duyuyor, başlangıçta Dublin'den Dalaman ve Bratislava'dan iki rota ile başlıyor." diye açıklama yaptı. Ryanair sözcüsü "Türkiye pazarına girişimizi kutlamak için 16 Mart 2018’de gece yarısına kadar haziran ayından itibaren gerçekleşecek uçuşlar için bilet satın alanlara müsait olan koltuklar satıyoruz. Bu koltuklar 39,99 €’dan başlıyor." şeklinde açıklamasına devam etti.
 
Mart ayının başlarında Ryanair'ın CEO'su Michael O'Leary, Forbes dergisinin yıllık olarak yayımladığı milyarderler listesinde İrlanda'nın en yeni milyarderi olarak kendine yer bulmuştu.
 
Hava yolunda uzun süredir genel müdürlük görevini üstlenen Michael O’Leary’nin servetinin 1,1 milyar dolar (886 milyon euro) olduğu düşünülüyor. Bu servetinin büyük bir kısmının hava yolu şirketindeki holdingden geldiği tahmin ediliyor. Forbes dergisindeki milyarderler listesinde 3,91’lik hissesiyle üçüncü en büyük yatırımcı olarak gözüküyor.

YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç de Ryanair’ın bu haberini paylaştı. Hem Türkiye’nin tanıtımı hem de Muğla turizmi açısından çok önemli bir gelişme olduğunu da kaydetti.

Ryanair, günde 2.000’den fazla uçuşu ve 13.000’i aşkın personeliyle havacılık sektörünün önde gelen firmaları arasında başı çekiyor. Ucuz fiyat politikasıyla Avrupa’da uçuşlarını gerçekleştiren dev hava yolu şirketinin rotaları arasına Dalaman’ı eklemesi Türkiye turizmi açısından büyük bir gelişme olarak görülüyor.

Ryanair Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kendisini Avrupa’nın bir numaralı hava yolu şirketi olarak tanıtan Ryanair, 34 ülkede bulunan 205 farklı destinasyona her yıl 131 milyondan fazla yolcu taşıyor. 2017 yılında, bir milyardan fazla yolcu taşıyan ilk hava yolu şirketi olan Ryanair 32 yıllık bir geçmişe sahip.

Ryanair, Ryan ailesi tarafından sadece 1 sterlinlik bir hisse sermayesi ve 25 kişilik bir kadro ile 1985 yılında kuruldu. İlk güzergâhı İrlanda'nın güneydoğusundaki Waterford'dan Londra Gatwick'e olan ve yalnızca 15 yolcu kapasiteli uçağı bulunan şirket seneler içerisinde uçak ve yolcu sayısını hızla artırıp dünyanın sayılı hava yolu şirketleri arasına girmeyi başardı.

Uçak bileti satmak dışında araç kiralama, otel bulma gibi seçenekler de sunan şirketin bugün Amsterdam, Atina, Barselona, Brüksel, Buenos Aires, Dublin, Köln, Londra, Ibiza, New York, Paris ve Varşova gibi popüler rotaların yanı sıra Aalborg, Brive, Comiso, Nador, Ponta Delgada gibi daha küçük destinasyonlara da uçuşları bulunuyor.

Etiketler