Google+

Arama formu

“Ayasofya müze olarak kalmalıdır” imza kampanyası

Tarih Vakfı’nın öncülüğünde oluşturulan  Kültürel Mirası İzleme Platformu’nun, kamuoyu gündemini bir süredir meşgul eden Ayasofya Müzesi’nin ibadete açılması tartışmaları üzerine bir imza kampanyası başlattığı belirtildi.
 
12 Mayıs’ta başlayan ve kısa sürede aralarında dünya çapında tarihçiler, mimarlık tarihçileri, koruma uzmanları, gazeteciler ve kanaat önderlerinin de bulunduğu 1000’i aşkın isim tarafından desteklenen kampanyayı tanıtmak ve konunun kamuoyunda çok yönlü tartışılmasına zemin oluşturmak üzere 28 Mayıs Çarşamba günü bir basın toplantısı ve panel düzenleneceği bildirildi.
 
“Ayasofya müze olarak kalmalıdır” çağrısıyla kamuoyuna ve ilgili kurumlara seslenen kampanyanın metni şöyle:
 
Ayasofya; İstanbul ve Türkiye’nin olduğu kadar Ortadoğu, Doğu Akdeniz ve Avrupa’nın başlıca ortak dini, kültürel, sanatsal ve siyasi simgeleri arasında yer almaktadır. Ayasofya’nın müze olarak bütün ziyaretçilerine eşit şekilde açık olması, bu emsalsiz anıtın evrensel değerini yansıtan ve çok katmanlı tarihinin herhangi bir dönemini dışlamadan kucaklayan barışçıl ve kapsayıcı bir davranıştır. Bu güzide eserin İstanbul ve dünya tarihinin ortak mirası olarak yaşatılabilmesi müze statüsünde kalmasına bağlıdır.