Google+

Arama formu

Azerbaycan'a Suudi Arabistan saldırısı

İsrail’e son günlerde düzenledikleri saldırılarla dikkat çeken hacker'ların son hedefi, Tel Aviv’in diplomatik müttefiklerinden Azerbaycan oldu. Saldırının, İsrail'i hedef alan Suudi Arabistanlı hackerlar tarafından yapıldığı düşünülüyor.Hacker'ların, düzenledikleri siber saldırılarda Azerbaycan’ın İçişleri, İletişim ve Bilişim Teknoloji Bakanlığı ile Anayasa Mahkemesi ve iktidar partisinin sitelerinin çökertildiği belirtildi.

Hackerlar, sitelere düzenledikleri saldırıda, İsrail’i ve Azerbaycan’ı tehdit eden mesajlar bıraktı.

İçişleri Bakanlığı’nın sitesinde, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev’in el sıkışan fotoğrafına, ikiliye bakan bir şeytan görüntüsü eklendi. Aynı fotoğrafa eklenen mesajda, “Sizler Yahudilerin uşağısınız” mesajı denildi.

Hackerlar, diğer mesajlarında Aliyev’in sonunun Tunus, Mısır ve Libya’nın devrik liderlerine benzeyebileceği tehdidinde bulundu.

“SALDIRILAR SİYASİ AMAÇLI”
Azerbaycan’a yönelik siber eylemlerin bir gün öncesinde, İsrail havayolları El Al ve menkul kıymetler borsasının siteleri, Suudi Arabistanlı hackerlar tarafından çökertilmişti.

Azerbaycanlı yetkililer, siber saldırıların Aliyev’i hedef aldığını ve soruşturma başlatılacağını belirtti. Azeri milletvekili Mübarız Gürbanlı, “Bu saldırıları yapanlar Azerbaycan’dan korkan gruplar… Uzmanlar bu kişilerin kimliğini belirlemek için çalışıyor” dedi.

Bir diğer milletvekili Aydın Mirzazadeh ise saldırının sadece bir provokasyon olmadığını savunarak, “Hedef alınan siteler bu saldırıların bir amacı olduğunu ve devleti zayıflatmak istediklerini gösteriyor” ifadesini kullandı. Mirzadeh, saldırıların siyasi amaçlı olduğunu söyledi.

Kaynak: milliyet.com.tr