Google+

Arama formu

Bafa Gölü’nde korkunç manzara

Ege Bölgesi’nin en büyük gölü Bafa Gölü’nde kirliliğin en üst düzeye ulaştığı ve yeşil bir pelte haline gölün göl sularının köpürmeye başladığı belirtildi. Uzmanlar gölün önce bataklığa ardından çayıra dönüşüp yok olabileceği uyarısını yaptı.

Aydın’ın Söke ile Muğla'nın Milas ilçelerini birbirine bağlayan karayolunun kenarındaki Bafa Gölü’nün, iki hafta önce yeşil alg istilasına uğradığı ve gölde yaşanan balık ölümlerinin ardından suda köpürmeler meydana geldiği açıklandı.

Kaybedilecek tek bir saatin bile olmadığına dikkat çeken EKODOSD Bilim Danışmanı Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erol Kesici uyardı: “Bafa Gölü, son yılların en kötü görünümüne bürünüyor. 15 gündür artarak devam eden biyolojik kirlilik gölde aşırı ötrofikasyona (fosfat kirlenmesi) doğru gidiyor. Gölde yıllar öncesi Kapıkırı ve Gölyaka kesiminde başlayan zehirli alg çoğalması görünür düzeyde gölün her tarafını kaplama aşamasında. Bu gidiş burada yaşayan kuş, balık ve diğer canlıların azalmasına ya da yok olmasına neden olabilir.” Kesici, “Ötrofikasyonun ileri safhalarında oksijen tükeneceği için sistem önce bataklığa sonra giderek çayıra dönüşerek su formundan kara formuna geçebilir” diye ekledi.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de Bafa Gölü’nün güneyde Bodrum yolunda, yeşil bir renge büründüğünü dile getirdi. Sürücü, “Şu anda en kötü durum ekonomisi turizme dayalı Kapıkırı ve Gölyaka’da. Uşak, Denizli ve Aydın’dan gelen ve bu kirliliği yaratanların, Bafa’nın bu durumundan haberi bile yoktur. Kirliliğe katkı yapanları Bafa’ya getirerek ekosistemi nasıl bozduklarını, göl kıyısında yaşayan insanların yaşamlarını nasıl etkilediklerini yerinde göstermek gerekir" diye konuştu.
 

Bafa Gölü’nde korkunç manzara

(Radikal)