Google+

Arama formu

Bağdat ve Basra'daki saldırılarda 14 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta ve güneydeki Basra kentinde meydana gelen bir dizi bombalı saldırıda en az 14 kişi yaşamını yitirdi çok sayıda kişi de yaralandı.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta ve güneydeki Basra kentinde meydana gelen bir dizi bombalı saldırıda en az 14 kişi yaşamını yitirdi.
Basra'da meydana gelen ilk saldırılarda bomba yüklü iki aracın bir otobüs durağını ve lokantayı hedef aldığı belirtildi.

Basra'daki patlamaların ardından, başkent Bağdat'ta da bir dizi patlama olduğu haberleri geldi.

Ağırlıklı olarak Şiî Müslümanlar'ın yaşadığı ve yakın zaman kadar ciddi güvenlik sorunları yaşanmayan Basra kentinde son dönemde saldırılarda ve şiddet olaylarında bir artış gözleniyor.

Mart ayında Basra'da meydana gelen bir intihar saldırısında en az 10 kişi ölmüş çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Cumartesi günü düzenlenen silahlı saldırıda da bir Sünnî din adamı öldürülmüştü.

Saldırılar artıyor

Irak'ta son dönemde Şiî ve Sünnîler arasında yaşanan mezhep ayrılıklarına dayanan gerginlik ve şiddet olaylarında önemli bir artış gözleniyor.

Pazar günü Irak'ın kuzey batısında Sunnî militanlar tarafından düzenlendiği iddia edilen saldırılarda en az 10 polis memuru yaşamını yitirdi.

Irak'ta son günlerde meydana gelen çatışmalar, şiddet olaylarının en fazla olduğu 2006-2007 dönemindeki kadar can almasa da, ABD'nin 2011'de askerlerini çekmesinden bu yana en geniş alana yayılmış durumda.