Google+

Arama formu

Bağdat’ta bir intihar saldırısı daha

Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen bir intihar saldırısında dördü polis memuru en az altı kişi hayatını kaybederken, 30’dan fazla kişi de yaralandı. Saldırının hedefinin Irak İçişleri Bakanlığı binası olduğu bildirildi.

Bağdat Emniyeti’nden bir yetkili, yaptığı açıklamada, saldırganın bomba yüklü aracı bakanlığın çevresindeki güvenlik kordonunun üzerine sürdüğünü belirtti. Can kaybının yanı sıra civardaki bazı araçların da yandığı bildirildi.

Bağdat’ta Perşembe günü de 20’ye yakın yerde gerçekleşen eş zamanlı saldırılarda 72 kişi hayatını kaybetmişti.

Irak’ta ABD askerlerinin çekilişinden bir gün sonra, Şii Nuri el Maliki hükümetiyle Sünni partiler arasındaki tansiyon yükselmeye başlamıştı.

TUTUKLAMA EMRİNE YANIT
Bir hafta önce, Maliki Cumhurbaşkan Yardımcısı Tarık el Haşimi hakkında tutuklama emri çıkartılmasını isterken, Başbakan Yardımcısı Salih el Mutlak’ın da görevinden alınmasını istemişti.

Bağdat Emniyeti’nden üst düzey bir kaynak, İçişleri Bakanlığı’na düzenlenen saldırının, Haşimi hakkındaki tutuklama emrine bir tepki olduğunu belirtti.

Tutuklama emrinden kısa bir süre önce Bağdat’ı terk ederek, yarı özerk Kuzey Irak’a sığınan Haşimi ise geri dönmeye niyeti olmadığını söyledi.

"GÜVENLİĞİM YOK NASIL DÖNEYİM?"
Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin resmi misafirhanesinde kalan Haşimi, korumaları bazı saldırılar gerçekleştirmiş olsa bile kendisinin bu olaylarla ilgisinin olmadığını belirtti.

AFP’ye konuşan Haşimi, yargı karşısına çıkmak için Bağdat’a dönüp dönmeyeceği sorusuna, “Elbette hayır” yanıtını verdi.

Başkentte can güvenliğinin olmadığını ve yargıya siyaset bulaştığı için mahkemeye çıkarılmasının bir anlamı olmadığını ifade eden Haşimi, “Korumalarımın çoğu tutuklandı, silahlarına el kondu. Kendimi koruyamayacaksam, Bağdat’a nasıl dönebilirim?” dedi.

Kaynak: hurriyet.com.tr