Google+

Arama formu

Balkanlar’da sel felaketinin üstüne bir de mayın tehlikesi geldi

Son 120 yılın en büyük sel felaketinin yaşandığı Sırbistan ve Bosna Hersek’te yaklaşık 50 kişi hayatını kaybetti ve arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgelerde sular çekildikçe hayatını kaybedenlerin sayısının artmasından endişe duyuluyor.

Ayrıca yaşanan sel felaketinin, Bosna Hersek topraklarında 1992-1995 yılları arasındaki savaş sırasında yerleştirilen ve bugüne kadar temizlenemeyen ve patlamamış olan yaklaşık 220 bin kara mayınını sürüklediği bildirildi. Sellerin ve toprak kaymalarının mayınlı bölgelerdeki mayınları sürüklemesinden endişe edilirken, mayınların Tuna yoluyla Karadeniz’e kadar yayılmasından korkulduğu ifade edildi.

AB, ABD ve Rusya’dan gönderilen kurtarma helikopterlerinin katılımıyla bölgede büyük bir kurtarma ve yardım operasyonu yapıldığı ve bölgeye yardım ekipleri sevk edilip tıbbi malzemeler gönderildiği belirtildi.

Bosna Hersek ve Hırvatistan’da yağışlar önceki günlere kıyasla hafiflerken, Sırbistan’ın yeni taşkınlara karşı alarm durumuna geçtiği bildirildi.

(Radikal)