Google+

Arama formu

Balyoz davası karara bağlandı

Yargıtay, Balyoz Davası'nda kararını açıkladı. Emekli kuvvet komutanlarının hapis cezaları onandı. 36 sanığa verilen beraat kararını onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 88 sanığa verilen mahkumiyet kararlarının bozulmasına ayrıca sanıklardan tutuklu olanların da tahliyesine karar verdi. Cezaları onanan sanık yakınları karar sonrası sinir krizleri geçirdi. Umutlu bekleyişleri hüsranla sonuçlanan sanık yakınları karara isyan ederken gözyaşlarını tutamadılar.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Balyoz Planı davasında, Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Bilgin Balanlı, Engin Alan, Ergin Saygun, Nejat Bek, Süha Tanyeri, Şükrü Sarıışık, Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 237 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını düzelterek onadı.
  
Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde yapılan duruşmalı temyiz incelemesinin ardından bugün karar açıklandı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi Heyeti saat 10.12.'de salona girdi ve 2 sayfalık kararı okuması 16 dakika sürdü. Dairenin oy birliğiyle aldığı kararı, Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul okudu.

İLK TEPKİ BDP'DEN

Yargıtay'ın Balyoz davası sanıklarına alt mahkeme tarafından verilen kararları büyük ölçüde onamasına siyasetten ilk tepki BDP'den geldi.

BDP Grup Başkan Vekili Hasip Kaplan, Hürriyet'in sorusu üzerine, "Biz bu kararı daha çok tartışırız" dedi.

Kaplan, Balyoz davasında hakkında hapis kararı onanan bir de milletvekilinin (Engin Alan) olduğunu hatırlatarak, "Bakalım hükümet ne yapacak? Milletvekilliğinin düşmesine ilişkin kararı TBMM'ye hemen getirecek mi, yoksa bekletecek mi? Bunu da göreceğiz" diye konuştu.

Balyoz davasının sadece "hükümete karşı suçları kapsadığını, Fırat'ın ötesinde işlenen suçlara ise hiç girilmediğini" vurgulayan Hasip Kaplan, "Yargılama, özel yetkili mahkemede yapıldı. Siyasi davaların olağanüstü mahkemelerde görüldüğü her dava gibi, bu karar da çok tartışılacak" dedi. Kaplan, sanıkların önünde Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapma, onun da ardından kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürme olasılığı bulunduğunu da hatırlattı.

Hürriyet