Google+

Arama formu

Barselona'da turizm karşıtı eylemler sürüyor

İspanya halkı uzun süredir kitle turizmi nedeniyle kentin kalabalıklığından şikayet etmekteydi. Bu nedenle geçtiğimiz yıl ülkede turizm sınırlaması tartışmaları yaşanmış ancak bir sonuç alınamamıştı. 1.6 milyonluk nüfusa rağmen yılda 32 milyon turisti ağırlayan Barselona’da artan kira fiyatları nedeniyle halk kendi şehirlerinde yaşamayamadıklarından yakınıyor ve eylemlerini sürdürüyor.

2015 yılında belediye başkanı seçilen Ana Colau’nun seçim vaatlerinden biri de turizmin zarar veren etkilerini azaltmaktı. Başkan Colau, önlem alınmazsa Barselona’nın sonunun Venedik gibi olacağını söylemişti. Gelen turist sayısını kontrol altına almak adına ünlü La Boqueria Pazarı'nı yoğun olan saatlerde gezecek kişi sayısını sınırlanırken internet üzerinden tesis rezervasyon hizmeti veren sitelerde bulunan kayıt dışı tesisler için 850.000 dolar para cezası ve şehre günübirlik gelenlere ek vergi uygulamaları getirildi. Ancak bu önlemlerin yetersiz olduğunu düşünen Barselona yönetimi yeni bir kanunu yürürlüğe koymaya hazırlanıyor. Bu kanuna göre yeni açılacak otellerin inşaat faaliyetlerine ve lisanslarına turist sayısı azalana kadar sınırlama getirilecek.

Geçen hafta yeniden başlayan eylemlerde Katalan Partisi üyeleri şehirde bisikletlere zarar verdikleri anları gösteren bir video paylaştı, Barselona takımının futbol sahasının çevresinde İngiliz turistleri taşıyan bir tur otobüsünün lastiklerini keserek camlara spreyle “Turizm, mahalleleri öldürüyor” yazdılar. Radikal CUP Partisi'nin gençlik kolu Arran, bu turizm karşıtı kampanyayı üstlendi. CUP üyesi Mireia Boya şehir sakinlerinin artan turist sayıları nedeniyle ekonomik şiddetle karşı karşıya kaldığını savunurken, Barselona’da şehir meclisi üyesi olan Santi Villa, CUP’un büyük bir hata yaptığını söylerek, yapılanların Barselona ve Katalunya algısına zarar verdiğini savundu.