Google+

Arama formu

Beş çiftten sadece biri balayına gidiyor

Aksigorta’nın Türk toplumunun seyahat tercihlerini anlamaya yönelik yaptırdığı araştırma; 5 evli çiftten sadece 1’inin balayına gittiğini, balayına giden her üç çiftten birinin Antalya’yı tercih ettiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre, çiftlerin maddi ya da herhangi bir kaygı taşımaksızın balayı hayali sorulduğunda ise yurtdışı turları bir adım öne çıkıyor. Araştırmaya katılanların % 14’ünün tercihi yurtdışı turları olurken, bu oran evlilerde % 12.

 
Her iki kesimde de Antalya-Akdeniz seçeneği ikinciliğini korurken, Fransa-Paris, Maldivler ve Amerika yurtdışında en çok tercih edilen yerler. Araştırmaya katılanların % 18’i ise hayalindeki balayı mekânını “diğer” seçeneği altında Miami, Karayip Adaları, İngiltere, İtalya, Piramitler olarak detaylandırıyor. Balayında, yurt dışı turu hayal eden çiftlerin % 18’ini 20-34 yaş grubu, Antalya-Akdeniz seçeneğini tercih edenlerin % 26’sını 35-54 yaş grubu oluşturuyor.
                                                                             
Aksigorta’nın araştırması,  Yöntem Araştırma tarafından yüz yüze anket tekniği ile İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Kayseri, Malatya, Samsun, Erzurum, Tekirdağ, Diyarbakır ve Trabzon’da yaşayan toplam 1.005 yetişkinle yapılan kantitatif görüşmelerle gerçekleştirildi. Balayına giden her üç çiftten biri Antalya’yı tercih ederken; Antalya’yı % 8 ile Bodrum, % 7 ile yurtdışı, % 5 ile Mersin ve Marmaris takip ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2013’te yurt dışına çıkan kişi sayısı 8 milyon 11 bin 654 olmasına karşılık aynı dönemdeki seyahat sağlık sigortası poliçe adedi 1 milyon 52 bin 862 olarak gerçekleşti. Seyahat Sağlık Sigortası poliçe adedi yıllar içinde yükselmesine karşın hala yeterli düzeyde bulunmuyor.