Google+

Arama formu

Bilinmeyen İstanbul

3. köprü güzergâhında yapılan 2 günlük yüzey araştırmalarında bulunan arkeolojik buluntular oldukça şaşırttı. Yüzey araştırmalarında bulunanlar; lahit odası, paleolitik dönem kalıntılar, seramikler, sikkeler, Bizans’a ait bir karakol binası olarak belirtiliyor.

Bu eserlerin sahipsiz kaldığının açıklanması üzerine İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin köprü güzergâhının yapıldığı alana 3 kişilik arkeolog ekibi gönderdiği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da onayı alınarak başlatılan incelemede güzergâh boyunca bağlantı yolları ve moloz döküm sahalarında arkeologların yüzey araştırması yapacağı bildirildi. Yüzey araştırması sırasında tespit edilen mimari yapı ya da kültür varlıklarında yine ilgili koruma kurulunun vereceği karar doğrultusunda sondaj kazılarına başlanacağı ifade edildi.

Silivri ve Çatalca hattında İnceğiz Mağaraları, Maltepe Antik Nekropolü ve Yerleşim Alanı ile Anastasius Surları’nın ekibin ilk inceleme yapacağı alanlar olacağı açıklandı. Ayrıca 1. derece arkeolojik sit alanı olan Arnavutköy’deki Filiboz Antik Kenti’nin de incelemeye tabi tutulacağı belirtiliyor. Çatalca İğneağzı, Kartepe (Umurtepe) Mağara ve Antik Taş Ocağı da arkeologların incelemesi gereken önemli alanlar olacak.

(Radikal)

http://gezimanya.com/Tur/bilinmeyen-istanbul