Google+

Arama formu

Binlerce polis Taksim'de

Gümüşsuyu Caddesi'nde toplanan çok sayıda çevik kuvvet ekibi, saat 07:30'da Taksim Meydanı'na girdi.

Polis, TOMA ve Akrep eşliğinde TaksimMeydanı'na girdi. Polis sürekli olarak "Hiçbir şekilde Gezi Parkı'na müdahale yapılmayacak. Amacımız anıt çevresine düzenleme yapmaktır, kimsenin zarar görmesini istemiyoruz, lütfen yardımcı olun polise şişe atmayın" şeklinde anons yaptı. İlerleyen dakikalarda meydanda tansiyon yükselse de Gezi Parkı içinde tedirginlik dışında bir problem yaşanmadı. Protestocular daha sonra parkı korumak için meydanda insan zinciri oluşturdu. Taksim Meydanı ve çevresinde çıkan olaylarda yaralananlar Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getiriliyor. Hastaneye 2'si polis 2'si gazeteci toplam 7 yaralının getirildiği öğrenildi.

DAKİKA DAKİKA MÜDAHALE

SAAT 11:00: Taksim Meydanı'nda polisin bekleyişi sürerken durum sakinlik kazandı.

SAAT 10.48: İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, basın toplantısı düzenliyor. Vali, Atatürk Heykeli ve AKM'nin reklam panosu olmaktan çıkarıldığını söyledi. Mutlu Gezi Parkı'na yönelik hiçbir müdahale olmayacağını söyledi. Mutlu: "Bekleyişimizin nedeni materyallerin yenien konulmasını engellemek" dedi.

SAAT 10.40: Bu arada, Taksim ve Şişhane metro girişleri kapatıldı. Kabataş-Taksim Finiküler seferi yapılamazken, metro seferleri Osmanbey-Hacıosman arasında gerçekleştiriliyor.

SAAT 10:30: Taksim Meydanı ve çevresinde çıkan olaylarda yaralananlar Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getiriliyor. Hastaneye 2'si polis 2'si gazeteci toplam 7 yaralının getirildiği öğrenildi.

SAAT 10.18: Alman Hastanesi yakınındaki sokaklarda bir grup polise taş atıyor. Sıraselviler'de göstericiler slogan atarak çevik kuvvet ekiplerine karşı koymaya çalışıyor. İstiklal Caddesi sakin.

SAAT 10.00: Polis İnönü Stadı'ndan başlayarak Taksim'e doğru kurulmuş olan barikatları kaldırıyor. Kepçeler barikatları kaldırıp molozları temizliyor. Kepçeler, Alman Konsolosluğu önündeki barikatı da kaldırdı.

SAAT 09.53: Atılan molotoflardan TOMA'lar zarar gördü. Bir TOMA atılan molotofla alev aldı

SAAT 09.46: Polis Gezi Parkı'na müdahalede bulunulmayacağı yönünde anons yapıyor

SAAT 09.38: Tarlabaşı Bulvarı'nda kullanılan gazlardan dolayı yoğun duman var. Göstericiler Talimhane tarafında bekliyor. Zaman zaman göstericiler molotof kokteyli atıyor, polis müdahale yapıyor.

SAAT 09.35: Polisin Taksim'e girmesi nedeniyle Metro seferleri Osmanbey Durağı'na kadar yapılabiliyor

SAAT 09.30: Ara sokaklarda atılan gaz bombaları Gezi Parkı'ndakileri de etkiliyor

SAAT 09.28: İstanbul Valisi Mutlu'nun  saat 10.00'da basın toplantısı düzenleyeceği açıklandı

SAAT 09.15: Ara sokaklarda yer yer gerginlik var, polis göstericilere müdahale ediyor

SAAT 09.07: Taksim'de Atatürk Anıtı ve AKM'deki pankartlar kaldırıldı

SAAT 08:55:  Polisin Taksim'de olmasına tepki gösteren eylemciler bir TOMA'nın etrafını sardı, polis biber gazıyla müdahale etti. Ortalık bir anda duman içinde kaldı.

SAAT 08:50: Polis eylemcilere yönelik 'taş atmayın biz de su sıkmayalım' anonsu yapıyor.

SAAT 08.45: Polis Talimhane Caddesi'ndeki bir gruba müdahalede bulundu

DURUM SAKİN

SAAT 08:40: Polis ekipleri ve eylemciler bekleyişlerini sürdürüyor. Durum genel olarak sakin. Gazetecilerin olay yerinden uzaklaşması için anons yapılıyor.

VALİ: EYLEMCİLER SİS VE DUMAN ÇIKARTAN METARYAL KULLANDI

SAAT 08:30: Yaşananları dakika dakika Twitter'dan paylaşan Vali Mutlu, son mesajında ''Bazı eylemciler sis ve duman çıkartan materyaller kullandılar.Amaçlarının polisin aşırı gaz kullandığı intibası yaratmak olduğunu bilelim. Ayrıca göstericilerin havai fişek kullandıkları da  görüldü.Şu anda durum daha sakin.'' diye yazdı.

SAAT 08:20: Alanda bazı eylemciler bekleyişlerini sürdürürken bir kısım ise polisin müdahale etmesi anında ne yapacaklarına, nasıl davranacaklarına karar vermek üzere Gezi Parkı'nda toplandı.

EYLEMCİLER ANONS YAPTI: VALİ SÖZ VERDİ, MÜDAHALE YAPILMAYACAK

SAAT 08:10: Eylemciler hoparlörle anons yaptı: “Arbededen çıkan gruplar Vali'nin sözü vardır. Müdahale yapılmayacak. Arkadaki müdahaleyi durdurun. Birbirimize izin verelim 5 dakika dinlenelim. Gezi Parkı çıkışına gelin konuşalım.”

POLİSTEN TAZYİKLİ SU İLE MÜDAHALE

SAAT 08:05: Alanı dolduran eylemciler polise direnince polis de tazyikli su sıkarak müdahale etti.

SAAT 08:00: Polis AKM'deki resim ve pankartları indirdi. AKM'nin üstünde sadece Türk Bayrağı ve Atatürk resmi kaldı.

ZAMAN ZAMAN GERGİNLİK YAŞANIYOR

SAAT 07:55: Eylemciler de yüzlerinde gaz maskeleri ya da bezlerle alanda zaman zaman molotof kokteyli atıyor. Bu nedenle alandan yer yer dumanlar yükseliyor.

ATATÜRK ANITI VE AKM'DEKİ PANKARTLAR İNDİRİLİYOR

SAAT 07:50: Polis ekipleri Atatürk Anıtı ve AKM'deki pankart ve resimleri kaldırıyor. Meydanda iki yere de Türk Bayrağı asıldı.

POLİSTEN ANONS

SAT 07:45:  Polis sürekli olarak "Hiçbir şekilde Gezi Parkı'na Müdahale Yapılmayacak. Amacımız Anıt çevresine ve AKM'ye düzenleme yapmaktır" şeklinde anons yapıyor.

REKLAM PANOSUNDA YANGIN

SAAT 07:40: Bir reklam panosunda yangın çıktı. Alevlere hemen müdahale edildi.

VALİ, TWITTER'DAN AÇIKLADI: MÜDAHALE YOK

SAAT 07:35: İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, sabah mesaisine erken başladı ve Twitter'dan Gezi Parkı'na müdahale edilmeyeceğini, sadece AKM'nin üzerindeki pankartları indireceklerini açıkladı.

SAAT 07:30: Polis, TOMA ve Akrep eşliğinde Taksim Meydanı'na girdi. Bu sırada eylemciler de zaman zaman molotof kokteyli attı.

SAAT 06:50: Polis Gümüşsuyu Caddesi'nden Taksim Meydanı'na doğru yürümeye başladı. Çevik kuvvet ekipleri, caddede kurulan bir barikatı geçti.

SAAT 06:00: Gümüşsuyu Caddesi başında bulunan Süzer Plaza'nın önünde çevik kuvvet polisleri toplandı. Yaklaşık 20 çevik kuvvet otobüsü ve İETT otobüsleriyle getirilen polisleri ellerinde kaskları ve kalkanlarıyla bir süre bekledi. Bu sırada çevrede de geniş çaplı
güvenlik önlemleri alındı.

"AMACIMIZ PANKART VE RESİMLERİ KALDIRMAK"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, polisin alana giriş sebebinin Taksim meydanındaki Atatürk anıtının üzerine asılmış pankart ve resimleri kaldırmak olduğunu söyledi. Vali Mutlu twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Alana giriş yapan polis, alanda kimseye dokunulmayacak. Atatürk anıtı ve Atatürk Kültür Merkezi'ne asılmış pankart ve afişler kaldırılacak. Gezi Parkı'na ve eylemcilere asla dokunulmayacak" dedi.

Atatürk Kültür Merkezi'nin çatısına çıkan çevik kuvvet ekipleri, binadan sarkıtılan pankart ve afişleri kaldırmnaya başladı. Göstericilerden bir grup, Gezi Parkı'nın meydana açılan merdivenlerinde toplandı.

YÜZÜ MASKELİ GRUPLAR POLİSİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR

Öte yandan yüzü maskeli grupların molotof kokteyli atarak polisin çalışmasını engellemeye çalıştığı belirtiliyor.  Bazı gruplar da polise taş atarak karşı koymaya çalışıyor. Polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederek grupları uzaklaştırıyor.
TOMA'ların önüne yatarak polisin çalışmasını engellemeye çalışan bazı göstericileri polis, diyalog yoluyla ikna etmeye çalışıyor. Polis anonslarla sürekli olarak Gezi Parkı'na girilmeyeceğini, göstericilere asla müdahale edilmeyeceğini vurguluyor.
Polis Elmadağ'da toplanan bir grup göstericiyiye TOMA'dan su sıkarak dağıtmaya çalışıyor. Talimhane yönünden taş ve şişe atan grupları polis anonslarla etkisiz hala getirmeye çalışıyor. Ancak bazı göstericiler molotof kokteyli atmayı sürdürüyor.

Kaynak : Mynet