Google+

Arama formu

Bir gözdağı da İzmirli gençlere

Terör örgütü adına suç işlemek iddiasıyla haklarında dava açılan 8 kişi 17'şer yıl hapis isteniyor.

Gezi Parkı protestolarının İzmir bölümüne katılan ve halen tutuklu olan 36 kişiden 8’i, 10 Eylül günü hâkim karşısına çıkacak.Haklarındaki iddianame tamamlanan sanıklar, 23 Haziran tarihinden bu yana tutuklu bulunuyorlar. İki ayı aşkın süredir cezaevinde bulunan ve çoğunluğu öğrenci olan sanıklar, İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

İzmir’de hâkim karşısına çıkacak sanıklar, Gezi Parkı protestolarına katılmanın yanı sıra daha önceden katıldıkları demokratik hak arayışı eylemlerindeki görüntüleri nedeniyle, örgüt adına suç işlemekle suçlanıyorlar.

İzmir’de gözaltına alınanlardan 49’u, “kamu malına zarar verme”, “görevi yaptırmama”, “izinsiz gösteri yapma” gibi suçlamalarla tutuklandı. Olayların yatışmasının ardından başlayan gözaltı dalgaları sonrası gözaltına alınan, tutuklanan ve haklarında iddianame hazırlanan 8 kişi bugüne kadar yargılanacakları mahkemenin önüne çıkmayı bekledi. 2 ayı aşkın süredir, hâkim yüzü görmek isteyen çoğunluğu öğrenci olan sanıklardan ilk 8’i, 10 Eylül günü hâkim karşısına çıkacak. İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak olan gençler, ilk duruşmada tahliye umudu bekliyor.

Süreç içerisinde 49 tutukludan 13’ü, yapılan itiraz üzerine serbest bırakılmıştı.

Cumhuriyet