Google+

Arama formu

Bormida’ya taşınacaklara belediyeden 2 bin Euro destek

İtalya’nın Liguria Bölgesi’nde yer alan Bormida ciddi bir nüfus kaybı yaşıyor. Dağlarla çevrili Bormida ülkenin kuzeybatısında bulunan Genoa’ya 50 mil uzaklıkta oldukça sakin ve insanlarının sade yaşantısıyla bilinen bir belde. Kentin nüfusu şu anda 394 kişiden oluşuyor. Hem iş imkanlarının kısıtlı olması hem de yaşlanan nüfus sebebiyle bir tür “hayalet kasaba”ya dönüşen kenti tekrar canlandırmak için Belediye Başkanı Daniele Galliano bir teşvik programı başlattı.

Bormida’ya taşınacaklara belediyeden 2 bin Euro destek

Buna göre ikametgahını Bormida’ya taşıyacak kişilere, buradan ev kiralamaları ya da satın almaları karşılığında 2 bin Euro verilecek. Kentteki belediyeye ait evlerin kiraları 50 ile 120 Euro arasında değişiyor. Belediye Başkanı’nın bu talebi henüz belediye meclisince onaylanmış değil, fakat Galliano önerisini sunduğundan beri başkana Facebook üzerinden mesaj yağmuru başladı bile. Ev satın alacaklara vergi kolaylığı imkanının da sunulduğu programa talip olanlar sadece İtalya ile sınırlı değil, Bormida’da yaşamaya gönüllü Hindistan, Kanada ve ABD gibi pek çok ülkeden pek çok ilgili var.

Öyle ki Facebook üzerinden başkana ulaşanlardan birisi, iki çocuğu olduğunu ve kendisine mütevazi de olsa bir iş imkanı sağlandığı takdirde 2 bin Euro’dan da vazgeçmeye razı olduğunu belirttiği bir mesaj paylaştı. Stresten uzakta, doğanın içinde huzurlu bir yaşantı vaadeden Bormida’ya yerleşmek hiç de fena bir fikir gibi gelmiyor kulağa, farkındayız. Fakat yine de yetkililerin de altını çizdiği bir konuyu bir de biz dile getirelim “yapılacak pek bir şeyin olmadığı” bir belde söz konusu.