Google+

Arama formu

Bulgaristan'da hükümet istifa ediyor

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, hükümetinin istifa dilekçesini parlamentoya yolladı. Görevinden daha önce istifa eden Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Simeon Dyankov, hükümetin bugünkü oturumunun ardından, Borisov’un istifa dilekçesini imzaladığını ve dilekçenin kurye ile parlamentoya gönderildiğini bildirdi.
 
Bulgar anayasasına göre istifa kararının parlamentoda oylamaya sunulması öngörülüyor. İstifa dilekçesi, Parlamento Başkanı Tzetzka Tzaçeva tarafından milletvekillerine de bildirildi. İstifa ile ilgili oylamanın yarın sabah yapılacağı açıklandı.
 
Parlamentodaki başlıca siyasi partilerin liderleri, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’den, teknokratlar hükümeti kurması ve erken seçim için tarih belirlemesini istediklerini bildirdiler.
 
Dün elektriğe yüzde 8 indirim yaptığını duyuran hükümete tepkiler dinmemiş, gösterileri devam etmişti. Ülkede yüksek elektrik faturasına karşı başlayan protestolar 10 günden beri devam ediyor. Dün akşam polis 25 kişiyi taşkınlık yaptıkları gerekçesiyle tutuklamıştı.
 
 
Parlamentoda konuşan Başbakan Borisov, bundan sonra geçici hükümette de yer almayacaklarını aktardı. Borisov, “Şu ana kadar hep tek başına seçimlere katıldım. Madem devlet yönetimini istiyorlar, alsınlar bakalım. Polisin vatandaşını dövdüğü bir hükümette yer almak istemiyoruz. Protestolarla korkutulmak istemiyoruz. Madem halk, devletin sokak tarafından yönetilmesini istiyor, o zaman hodri meydan. “ dedi.
 
Bulgar Sosyalist Partisi ve Hak ve Özgürlük Partisinin yaptıkları istifa baskılarını eleştiren Başbakan Borisov, yaptıkları davranışın bir gün kendilerine mutlaka geri döneceğini söyledi. Onurlu olduklarını açıklayan Borisov, “Biz iktidarı halktan aldık, bugün tekrar ona iade ediyoruz. Biz oylamada yer almayacağız, isterseniz istifayı siz oylayın. “ dedi.

Kaynak: Milliyet