Google+

Arama formu

Bulgaristan'da Schengen sorunu...

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, ülkesinin Schengen alanına katılımı ile ilgili Hollanda’nın olumsuz tavrını eleştirdi.

Mladenov, Dışişleri Bakılığında düzenlediği basın toplantısında, "Ülkemizin Schengen üyeliği veto edilirse, Bulgaristan bu alandaki Avrupa Birliği’nin yasama reformlarına verdiği desteğini yeniden gözden geçirecek" dedi.

Hollanda’ya gelen göçmenlerden sorumlu Bakan Gerd Leers’in, ülkesinin Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen alanına katılımı aleyhine izleyeceği politikasına ilişkin dün yaptığı açıklaması, Mladenov’un sert tepkisine neden oldu.

Bulgaristan’ın Schengen ile ilgili teknik kriterlerin tamamını yerine getirdiğini anımsatan Mladenov, AB İçişleri Bakanlarının 22 Eylül’de Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen alanına katılımı ile ilgili yapacakları oturumun öncesi Bulgaristan’ın bu konudaki tüm gelişmeleri yakından takip ettiğini açıkladı.

Mladenov şöyle konuştu: "Hollanda’nın planladığı veto kararı tamamen bu ülkenin içişlerini ilgilendiren bazı sorunlara dayalıdır. Bulgaristan’ın gerekli tüm teknik kriterleri yerine getirmiş olmasına rağmen çabalarını tamamen göz ardı eden Hollanda, konu ile ilgili diyalog bile istemiyor. Oysa Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen alanına katılımı sadece bizim değil, tüm AB vatandaşların ortan güvenliğine yarar sağlayacaktır." Bulgaristan vatandaşlarının "ikinci el vatandaş olmadıklarını" belirten Mladenov, "Hollanda’nın vetosu uzun vadede AB vatandaşların yarana olmayacak. Tüm Avrupa’nın, Bulgaristan’ın bir an önce Schengen’de olmasında çıkarı var" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov da Bulgaristan’ın Schengen üyeliği ile ilgili 22 Eylül’de yapılacak toplantının öneminin altını çizdi.

Kaynak: www.milliyet.com.tr