Google+

Arama formu

"Bulunan madde genetik yapıyı bozuyor"

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi, İzmir’in Gaziemir ilçesinde bir kurşun fabrikasının yerleşim yerinin ortasına gömdüğü radyoaktif atıklara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Levi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bulunan europhium maddesi, insan sağlığına son derece zararlı. Genetik yapının bozulmasına neden olabiliyor. Hamile kadınların etkilenme riski var. Organ hasarlarına, sakat doğumlara neden olabiliyor, kanser yapabiliyor. Bu tehlikeli maddenin kaynağı ise nükleer santrallerin kalbinde bulunan yakıt çubuklarının yakılması. Nükleer santral olmayan ülkemize bu atıkların girmiş olması ve tedbir alınmaması büyük bir skandaldır.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK)’nun, bu konuda bir an önce bir açıklama yapması gerekiyor. Bu radyoaktif maddenin İzmir’deki varlığının TAEK tarafından 2007 yılından beri biliniyor olması ise skandala daha da ürkütücü bir boyut katıyor. İlgili kurumların yazışmalarından, bu atıkların ne kadar büyük tehlike oluşturduğunun da bilindiği anlaşılıyor.

Buna rağmen halkın hiçbir şekilde uyarılmamış ve gerekli önlemlerin alınmamış olması, kabul edilebilir bir şey değil. TAEK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi, maddenin varlığını ve zararlı olduğunu kabul etmiş ancak hiçbiri harekete geçip sorumluluk almamış. Türkiye’de daha bir nükleer santral olmadan İzmir’de yaşanan bu durum, sistemin baştan işlemediğinin ispatı. Nükleer maddelerin Türkiye’ye girmemesini sağlamakla sorumlu kurum olan TAEK, görevinde sınıfta kaldı. Beş yıldır İzmir’de bulunan radyoaktif maddelerin nasıl bertaraf edileceği konusunda uzun yazışmalar dışında bir şey yapmamış olan TAEK’in, Türkiye’nin ilk nükleer santralının güvenliğini sağlayamayacağı maalesef şimdiden belli oluyor.”

Kaynak: Milliyet