Google+

Arama formu

Bursa’daki Myrelia Antik Kenti, süpermarket bodrumunda kaldı

Geçtiğimiz yıllarda kaçıncı derece SİT alanı olduğu tartışılan ve üzerine yapılacak süpermarket inşasına bir türlü kesin karar verilemeyen fakat sonra karar netleşip süpermarket inşasına başlanan antik kent üzerindeki tartışmalar henüz bitmiş değil. Daha önce inşaat durdurulup bir süre incelendi fakat sonra inşaatın devamına karar verildi.

Mudanya halkı ise antik kent üzerine kurulan süpermarketin yıkılması ve yerine müze yapılmasını istiyor. Antik kent üzerine kurulan süpermarketin yıkılması için açılan dava devam ederken, Mudanya Belediyesi tarafından hazırlanan ve antik kentin bina kat yüksekliğini 2’den 5’e çıkartan 1/1000 ölçekli koruma amaçlı nâzım imar planı da Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanarak koruma kuruluna gönderildi. Plan kurul tarafından da onaylandığı takdirde tarihi Myrelia Antik Kenti’nde 2 olan kat yüksekliği 5’e çıkarılacak, Myrelia Antik Kenti’nin liman kısmında bulunan 50 bin metrekarelik alan ise turizm alanı olarak imara açılacak.

Antik kentin müze yapılması için mücadele edeceklerini belirten Myrelia Antik Kent Platformu, antik kentin imara açılmasına da tepkili ve bölgenin imara açılmaması için çağrıda bulunuyor.

 

Bursa’daki Myrelia Antik Kenti, süpermarket bodrumunda kaldı

(Radikal)