Google+

Arama formu

Çadır tatili: Betona uzak yıldızlara yakın

Gezi Direnişi'ndeki çadır deneyiminin de etkisiyle bu yaz gençler arasında çadır tatili her zamankinden daha yaygındı. Çadırını, tulumunu, matını sırtlayıp yola düşmeye heves eden herkese ilham vermesi niyetiyle...

Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

Baştan kabul edelim; çadır kampı güllük gülistanlık bir tatil vaat etmez. Böcekler bacaklarınızın en etli yerlerinden ısırır, çadırın içerisinde eşya bulmak için epey bir ter dökülür. Tuvalet ve banyonun dışarıda olması da cabası. Ama cefasız sefa olmaz! Çadır kampında kalmak demek betona uzak, yıldızlara yakın tatil günleri demektir. Ekoloji ve paylaşım anlamına gelir. Doğa yürüyüşleriyle ya da denize girerek geçirilen gündüzlerin ardından, gece vakti kamp ateşi yakmaktır. (‘ Akdeniz Akşamları’nı söyleyen uzun saçlı gitarcıdan uzak bir yere oturun!) Kamp ateşinin başında yeni insanlarla sohbet etmek, şarkılar söylemek, memleketi kurtarmak, içmek, belki de yıldızların altında sevişmek... Kulağa romantik gelen bu aktiviteleri 5 yıldızlı otellerde bulmak olanaksız.
Çünkü çadır kampı aslında kolektif bir yaşam anlamına geliyor.

Çadır kampında kimse kimsenin hizmetçisi değil. Hiç tanımadığınız insanlarla pek çok şeyinizi paylaşmak, zor koşullarda dayanışma ruhunu da canlandırıyor.

Nasıl bir çadır?
Çadırlar kullanılacak mevsime, kişi sayısına, tasarımlarına ve yapılacak aktiviteye göre sınıflandırılır. Ama dünyada en çok kabul göreni, çadırların mevsimlere göre sınıflandırılması. ‘İki mevsim’ olarak tanımlanan çadırlar yalnızca yaz aylarında kullanılabilen, yağışa dayanıksız olanlar. ‘Üç mevsim çadırlar’ ise yağmura ve rüzgâra dayanıklı olanlar. Çadırlar kişi sayısına göre de değişiyor. İki mevsim çadırlar büyüklüğüne göre 59 liradan 250 liraya değişen fiyatlarda bulunabiliyor.

Gerekli malzemeler
Uyku tulumu: Kamp alanı nerede ve hangi iklimde olursa olsun gecenin bir saati çadırda çok sıcak veya soğuk sebebiyle uyanmak kimseyi mutlu etmeyecektir. Yanınızda mutlaka iklim ve koşula uygun bir uyku tulumu bulunmalı.
Mat: Tulum ile zemin arasında izolasyonu sağlayacak ve konforlu bir uyku çekmenize yardımcı bir mat muhakkak olmalı. Piyasada bulunan uygun fiyatlı şişme matlar hem rahatlık açısından hem de yer kaplamaması açısından mantıklı bir seçenek.
İlkyardım kiti: Çadır kampı her ne kadar ciddi yaralanma ve kaza riski barındıran bir aktivite olmasa da tedbiri elden bırakmamak gerekir. İlkyardım kitinde doğa yürüyüşlerinde oluşabilecek kas ağrılarına, ayak burkulmalarına karşı ilaçlar bulundurmak şart.
Kafa feneri: Gece olduğunda çadırın içinde çantanızda bir şeyler bulmaya çalışırken el fenerinin hiç de kullanışlı olmayacağını fark edeceksiniz. Kafa feneri elleri serbest kılarak istenen işi yapabilmeyi sağlar.

Böcek kovucu sprey: Nerede kamp yaparsanız yapın, böcekler her yerde. Böcek kovucu sprey çadır kampı hazırlıkları sırasında en çok unutulan fakat büyük öneme sahip bir malzeme.

Çakı: Kampa yanınızda koca bir bıçakla gitmenize gerek yok. Kullanışlı küçük çakılardan hoşunuza giden bir model birçok durumda işinizi görecektir. Bıçağınızın keskin olduğundan emin olun. Kaşık ve çatala sahip olan çakılar pek çok yerde işe yarayabilir. Çakı en çok konserve açmaya ve yemek hazırlamaya yarar. Bandaj yaratmak için kumaş kesilebilir.

Kibrit-Çakmak: Etrafında uzun sohbetler edilecek kamp ateşini yakmak için kibrit veya çakmağınızı unutmamamız şart. Kibritlerin su ve nemden etkilenmeyecek kilitli torba veya kutularda bulunduğundan emin olmakta fayda var. Yola çıkmadan, kibritlerin yanıcı kısmına mum damlatmak ıslanmalara karşı ek koruma sağlayacaktır.

TATİL HER ZAMAN KLİMALI ODA DEĞİLDİR

Büke Tozlu, Psikolog: Benim için çadır doğa tatilinin vazgeçilmezi. Geceleri çok sıcak değilse, bel ağrınız yoksa, böcekler sizi korkutmuyorsa ve duş-tuvalet sizin için çok da önemli değilse çadır zevkli bir aktivite. Doğanın içinde cırcır böceklerinin, denizin sesiyle uyanmak huzur verir. Gündoğumuyla uyanılır, yürüyüş yapılır. Telefonun, teknolojik aletlerin çekmemesi sebebiyle kontrol edilmesi gereken maillerden gerçekten uzaklaştığınızı hissedersiniz. Tatil her zaman klimalı oda ve açık büfe kahvaltı demek değildir. En son Kabak’ta çadırlı tatil yaptım. Geceleri serin olması ve güzel ortam sayesinde çadır tatilini bir kere daha sevdim.

CAMPİNG ALANLARI GAYET KONFORLU

Elif Ekinci, Gazeteci: Durun tahmin edeyim: Geçen sene gittiğiniz ‘ultra her şey dahil’ tatilde her şey o kadar da dahil değildi. Umduğunuzu bulamadınız, mesela hayatın anlamını falan açıklamadılar size. Üstelik hâlâ taksitlerini ödüyorsunuz, değil mi? O zaman ‘çadırlı tatil’ işini düşünmekte fayda var. Çadırlı tatil hem doğayla iç içe, hem daha özgür, hem de ekonomik. Camping alanları, yeter derecede konforlu bir tatil için her türlü kolaylığı sağlıyor; tuvalet, duş, yiyecek-içecek, hatta çadırı olmayana çadır temin eden yerler bile var. Temiz hava, bol oksijen, ağaç gölgesinde yetişen organik ürünlerden mürekkep bir kahvaltı... İnsan daha özgür hissediyor.
Kaş Olympos Kamping: Antalya ’nın Kaş İlçesi’ndeki Olympos Kamping, ilçe merkezine iki kilometre uzaklıkta. 26 yıldır hizmet veren mekân büyük bir arazi içerisinde kurulu. Kampta çadır, karavan ve bungalovda konaklanabiliyor. Çadırıyla tatil için gelenler duş, tuvalet, yiyecek, içecek gibi plaj hizmetlerinin hepsinden yararlanabiliyor. Gençlerin ve yabancı turistlerin gözdesi olan alanda iki kişilik çadır 35 lira karavanda kalmanın bedeli ise 45 TL. Bungalov evlerin fiyatı ise sezondan sezona değişiyor.

Kabak Kabak Shanti Garden, Muğla: Kabak koyunda denize yakın bir noktada bulunan kamp alanı çadırcılara ortak tuvalet ve duş imkanı sağlıyor. Son dönemlerde doğayla iç içe tatili seven gençlerin ilgi odağı olan Kabak Koyu’nda bulunan Shanti Garden’da sabah kahvaltısı ve akşam yemeği yapılıyor. Yüksek sezonda çadırda kalmanın bedeli adam başı 55 TL, bungalov evler ise adam başı 75 Tl.
Cunda Adası Ada Camping, Ayvalık: Kampçılar için mutfak, çamaşırhane, sıcak duş, buzdolabı ve piknik alanı var. Karavan ve çadırlar için hazırlanmış gölgeliklerde dinlenilen kampta düzenlenen tekne, gezi veya dalış turlarına katılmak mümkün. Kampta fiyatlar sezona ve kişi sayısına göre değişiyor.

Katrancı Çadır Kampı, Muğla: Katrancı Koyu Fethiye’ye 16 km uzaklıkta ufak bir koy. Kamp alanı Fethiye kara yoluna 1 km içerisinde bulunuyor. Burası daha çok aileler tarafından tercih edilen bir alan. Çadırların içine yataklarını, çamaşır makinelerini getiren kampçılar yıllardır aynı yerde çadır kura kura komşuluk ilişkileri kurmuşlar. Çadır yeri kirası gecelik 28,50 TL, karavan yeri kirası ise 33,50. Pazarlık imkânı da var!

Cancık Oteli, Rize: Cancık Oteli Rize Çamlıhemşin’in Çat Köyü’nde hem otel, hem pansiyon, hem de kamp alanı olarak hizmet veriyor. Otelin 50 çadırlık kapasitesi bulunuyor. Tatilciler kendi çadırlarıyla gittiği takdirde hiçbir konaklama ücreti talep edilmiyor, sadece buradaki restoranı ve marketi kullanmaları isteniyor. Nisanda açılan pansiyon kasım ortalarında sezonu kapatıyor. Otelin kampçılar için özel bir mutfağı yok ama mutfaklarını kampçılara açmışlar.
 
Bunlara dikkat!

Çadırı hava şartlarına göre en uygun yere kurmakta fayda var. Kötü hava koşulları tatilin tadını kaçırabilir.

Sabah uyandığınızda güneşin sıcaklığından biraz olsun kaçmak istiyorsanız çadırı bir ağaç gölgesine kurmalısınız.
Çadırın kapısı rüzgâra ters yöne bakacak şekilde kurmalı ki çadır rüzgârla birlikte uçma tehlikesi geçirmesin.
Çadır tamir kiti ve yedek ip taşımak da çadır tatilinde unutulmaması gereken noktalardan.

İç tentenin kumaşları içeride oluşan su buharını dışarıya atabilmek için nefes alabilir kumaşlardan üretilirler. Çadırın nefes alabilmesini sağlamak için iç tente ve dış tenteyi mutlaka birbirine temas etmeyecek şekilde kurmak gerekir. Bunu sağlamak için dış tenteyi yardımcı ipler ile mutlaka iyi şekilde germek gerekir.

Radikal