Google+

Arama formu

Canlı yayında katliam!

Suriye'de Esad'a bağlı silahlı güçlerinin katliam operasyonu görüntüleri, devlet kanalı Sama televizyonu tarafından canlı verildi.

Tartus'un el Bayda kasabasına hakim bir tepeye çıkan muhabir, operasyonu dakika dakika izleyicilere aktardı.
Görüntülerde haberi canlı veren muhabir, ordu ile “terörist” olarak nitelendirdiği muhalifler arasında çatışmaların olduğunu öne sürerek, silahlı muhaliflerin ağaçların arasında saklandığını iddia ediyor. Çatışmaların olduğunu anlatan muhabirin, o esnada açık bir alanda operasyonu canlı bir şekilde anlatması ise dikkat çekiyor.

Muhabir, sunumunda askerlerin bir kısmının beldeyi kuşattığını, diğerlerinin ise evlerde arama yaparak operasyona devam ettiklerini anlatıyor. Operasyona katılan milisler ise muhabirin uzattığı mikrofona morallerinin yüksek olduğunu, bir gün içinde çok rahat bir şekilde el Bayda’yı temizleyeceklerini söylüyor. İlk görüntülerde köy meydanında duran kamyonetin yanında hiç bir ceset görünmezken, bir sonraki fotoğrafta ise aynı kamyonetin yanında çok sayıda ceset olduğu görülüyor.

Yüzlerce asker ve Şebbiha milisinin girdiği görülen el Bayda’da yer yer kurşun sesleri işitilirken, bazı evlerden ise dumanların yükseldiği göze çarpıyor. Bu arada Suriyeresmi televizyon ise el Beyda'da ordunun gerçekleştirdiği operasyonda çok sayıda kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Muhaliflerin yayınladığı görüntülerde ise köyde kadın ve çocuklardan oluşan yüzlerce kişinin infaz edildiği görüntülere yansıyor.

ÇOCUKLARI DA ÖLDÜRMÜŞ

Katliamın dehşet verici ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor. Ordunun çoğu kadın ve çocuk olmak üzere, yüzlerce kişiyi katlettiği köyde kaçmaya çalışan çocukları dahi öldürdüğü ortaya çıktı.

Muhaliflerin sosyal paylaşım sitelerinde yayınladıkları görüntülerde çoğu aynı aileden olan onarca kişinin cesedi görülüyor. Yetkililer, aralarında 3 aylık çocukların da olduğu katliamın, mezhep temizliği olduğunu söylüyor. Görüntülerde çocuklarının ve yakınlarının cesedi başında sinir krizleri geçirenleri çevredekilerin sakinleştirmeye çalıştığı görülüyor. Kucağında 3 yaşında kızını taşıyan babanın durumu ise yürek burkuyor.

Köy sakinlerinden bir şahıs, kadın ve çocukların köyden çıkmaya çalıştığı bir sırada Esad'a bağlı ordunun yaylım ateşine hedef olduklarını anlatıyor. Şahıs,"Kadın ve çocuklardan oluşan 23 kişiyi bir pikapla köy dışına çıkarmaya çalışırken askerlerin yaylım ateşinin hedefi olduk. Araçtakilerin hepsi öldü. Bunlardan 13'ü çocuk, 6’sı da kadındı. Ayrıca 2 kadın hala kayıp onlar hakkında hiç bir bilgimiz yok." dedi. Hayatını kaybedenler cenaze namazının ardından toprağa verildi .

Öte yandan Suriye televizyonu ise, yayınladığı haberde kadın ve çocukların kaçarken hedef alındığı saldırıyı "silah yüklü terörist aracı imha edildi" şeklinde duyurdu.

Kaynak : Mynet