Google+

Arama formu

Cennet adada cehennem saatleri

Norveç, dün ilk olarak başkent Oslo'nun merkezinde yaşanan bombalı saldırıyla sarsıldı. 7 kişinin öldüğü 2 kişinin ise yaralandığı saldırı, dünyanın en sakin ülkelerinden biri olarak bilinen Norveç kamuoyunda bir şok yarattı.

Bombalı saldırıdan birkaç saat sonra Oslo'nun kuzeydoğusunda bulunan Utoya adasında, İşçi Partisi gençlik kollarının düzenlediği ve 600 kadar gencin katıldığı bir kampa silahlı saldırı düzenlendi.

Polis, 40 köpekle ada da halen kayıp olan insanları ararken, adayı çevreleyen deniz de botlar ve dalgıçlarda geniş çaplı arama yapıyor. Norveç medyası, kampa katılanların çoğunun 13-14 yaşlarında gençler olduğunu belirtti.

Seri katil yanına çağırarak vurdu.
Hükümet partisi Norveç İşçi Partinin Utöya adasındaki yaz kampına polis uniformasıyla giren saldırganın, karşılaştığı gençleri “Buraya gel” diye yanına çağırdıktan sonra öldürdüğü belirtildi.

Panikten kendini denize atan birçok gencin anakaraya olan 500-700 metrelik mesafeyi yüzmeye çalıştıkları sırada da saldırganın kurşun yağdırdığı ifade edildi.

Bu arada, iki saldırıdan sorumlu tutulan, Oslo’da bombayı yerleştirdikten
sonra katliamı düzenlemek için İşçi Partisi’nin gençlik kampının yapıldığı adaya gittiği düşünülen zanlıyla ilgili resmi ya da resmi olmayan çeşitli bilgiler gelmeye devam ediyor.

Norveç polisi, Utoya adasında bulunan gençlik kampına düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin sayısının 84 olduğunu açıkladı. Yetkililer daha önce ölü sayısının 9 ya da 10 olduğunu açıklamıştı. Polisin yaptığı ada çevresinde özellikle denizde incelemelerini sürdürdüğü, ölü sayısının artmasından endişe edildiği belirtildi.

DENİZDE CESET ARANIYOR
Saldırının düzenlendiği ada, 25 kilometre uzunlukta ve 12 kilometre genişlikteki Tyrifjorden gölünde, kıyıya yaklaşık 500 metre mesafede bulunuyor. Çok sayıda kişi yüzerek karşı kıyıya kaçmaya çalıştığı için suda da ceset aranıyor.

ÇOCUKLUĞUMUN CENNETİ
Başbakan Jens Stoltenberg, Oslo’da düzenlediği basın toplantısında, gençlik kampına düzenlenen saldırıya işaret ederek, "Çocukluğumun cenneti dün cehenneme dönüştü" dedi. Stoltenberg, gençliğinde bu adaya sık gittiğini belirtti.

Kaynak: www.milliyet.com.tr