Google+

Arama formu

Çiftçilerden 'sütlü' protesto

Avrupa Birliği bünyesinde süt ürünleri fiyatlarının düşmesini protesto eden öfkeli çiftçiler Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu binasına taze süt püskürttü ve özel koruma görevlileriyle çatıştı.

Yüzlerce traktörle dün Belçika'nın başkentinde toplanan Birlik üyesi öfkeli çiftçiler iki gündür eylem yapıyor.

Çiftçi eylemleri Parlamentodaki çalışmalarda aksaklık yaratmaya devam ediyor. Parlamentoda çalışanlar, yolları abluka altına almış olan traktörler yüzünden binaya ulaşmakta güçlük çekiyor.

Yakındaki Luxembourg Meydanı'nda da bir römorka yüklenen samanlar ateşe verildi.

Belçikalı çiftçi Julien Husquet, Associated Press ajansına, "Siyaset, bizi mahvediyor. Avrupa çapında değişmesi gerekiyor bu durumun. Böyle giderse çok büyük dertler yaşayacağız" dedi.

Brüksel'e en büyük sayıda çiftçi grubu Danimarka, Fransa, Almanya, İrlanda Cumhuriyeti, Hollanda, Polonya ve İspanya'dan gitti.

Çiftçiler maliyetleri karşılamak için, süt ve sütlü ürün fiyatlarında yüzde 25 oranında artış talep ediyor.

Uluslararası talebin düşmesi ve rekâbetin artması nedeniyle Avrupa Birliği'nde, süt, genellikle üretim fiyatının da altında satılıyor.

Protestoları örgütleyen Avrupa Süt Birliği, küçük çaptaki çiftçilerin sektörden ayrılmaya zorlandığını kaydediyor. Belçika'da örneğin, bir litre sütün üretim maliyeti 0,40 euro ama satış fiyatı 0,26 euro.

Avrupa Birliği hâlâ dünyanın en büyük süt üreticisi olmaya devam ediyor.

2010 yılında 123 milyar euroluk Birlik bütçesinin yaklaşık yüzde 47'si, sübvansiyonlara ve süt üreticilerinin de aralarında bulunduğu çiftçilere yapılan mali yardımlara ayrıldı.

Kaynak: BBC Türkçe