Google+

Arama formu

Çin Seddi'nin yanına dünyanın en büyük hızlı tren istasyonu inşa ediliyor

Çin Halk Cumhuriyeti, 2022 yılında ev sahipliği yapacağı Kış Olimpiyatları'na hazırlık olarak, Çin Seddi'nin yanına dünyanın en büyük hızlı tren istasyonu inşa edilecek.

Pekin ve Guangzhou arasında sefer yapan ve yolcuların seyahat süresini 20 saatten 8 saate düşüren bir tren yoluyla hali hazırda en uzun hızlı tren yoluna sahip olan ülke, bu kez de başka bir rekora hazırlanıyor. Yeni güzergahın Çin Seddi'nin de bulunduğu Badaling'de bir durağı olacak ve bu durağın dünyanın en büyük tren istasyonu olması planlanıyor. Öyle ki istasyonun beş futbol sahası büyüklüğünde olacağı söyleniyor. Bu da aşağı yukarı 36 bin metrekarelik bir alana tekabül ediyor. Bu arada istasyonun tek özelliği bu da değil. Nitekim yerin 102 metre  altında yer alacak istasyonun dünyanın en derinde bulunan tren istasyonu olacağı yönünde de bilgiler veriliyor. Yolcular istasyondan yukarı 62 metrelik asansörlerle çıkacak. Tüm bu süreçte inşaatın UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde bulunan Çin Seddi'ne herhangi bir zarar vermeyeceği söyleniyor. İnşaatın ise 2019 yılında biteceği bildirildi.

Çin Seddi'nin yanına dünyanın en büyük hızlı tren istasyonu inşa ediliyor

Badaling'teki tren durağı Çin'in başkentine ve 2022 Kış Olimiyatları'nın yapılacağı Zhangjiakou şehrine bağlanacak. Böylece, Pekin Kuzey Terminali ile Badaling arasındaki yolculuk 90 dakikaya düşecek.