Google+

Arama formu

Çin'de Ayinler Avrupa’dan bile daha kalabalık

Çin’de Hıristiyanların sayısı son yıllarda katlanarak artıyor, kiliseler dolup taşıyor.

Hükümetin rakamlarına göre, ülkede 18 milyon Protestan ve 6 milyon Katolik olmak üzere 25 milyon Hıristiyan var. Ancak bağımsız tahminlere göre bu sayı en az 60 milyon.

Hıristiyanlık ülkede o kadar popüler hale geldi ki Çin’de pazar ayinlerine katılanların sayısı tüm Avrupa’dakinden bile fazla. Hıristiyanlık dinin seçenler ise toplumun her kesiminden geliyor. Kırsal kesimlerdeki köylülerden eğitimli orta sınıf gençlere kadar birçok kişi din değiştiriyor.

Yirminci yüzyılda Çin’de Hıristiyanlık, Batı emperyalizmi ile özdeşleştiriliyordu. Komünistlerin 1948’deki zaferi ile misyonerler sınırdışı edildi, Hıristiyanlık sadece devletin onayladığı kiliselerle sınırlandırıldı. 1980’lerde bu yasakların kalkması ile din yayılmaya başladı.

İngiliz yayıncılık kuruluşu BBC’nin muhabiri Tim Gardam başkent Pekin’deki kiliseleri ziyaret etti. Gardam’ın izlenimlerine göre, Protestanlar, Katoliklere göre daha hızlı büyüyor. Gardam, Paskalya sabahında Pekin’in merkezinde beş ayin izlediğini, hepsinde de en az bin 500 kişi olduğunu söylüyor. Gardam, Hıristiyanlık dininin hızla yayılmasının Çin’in giderek kapitalizme doğru ilerlemesi ile bağlantılı olabileceği yorumunu da yaptı.

Kaynak: www.milliyet.com.tr