Google+

Arama formu

Çin'de doğal felaketler artabilir

Çin, son yıllarda deprem, sel, toprak kayması gibi doğal afetlerle mücadele ederken, yetkililer gelecekte bu tür felaketlerin artabileceğini belirtti.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Çin Toprak ve Kaynaklar Bakanlığı doğal afetlerin artabileceğine yönelik uyarı yaptı.

Çin Doğal Afetler Acil Teknik Rehberlik Merkezi başkan yardımcısı Tian Tingşan, Çin’in vahim bir durumla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Tian, toprak kaymaları ve depremler gibi doğal afetlerin ülkeye en çok zarar veren felaketler olduğunu kaydetti.

Ülkede son verilere göre 1998 yılından bu yana 329 bin doğal felaket meydana geldi. Bu felaketlerde 13.925 kişi hayatını kaybetti, 61 milyar yüen (yaklaşık 15,22 milyar TL) ekonomik kayıp meydana geldi.

Çin’de geçen yıl 30.670 doğal felaket yaşandığı kaydedilen istatistiklerde, 2246 kişinin öldüğü, 669 kişinin hala kayıp olduğu ve ekonomik kaybın 6,4 milyar yen olduğu belirtildi.

Yetkililer, bu yıl can kaybının ve ekonomik kayıpların geçen yıla oranla az olduğunu, ancak ülkenin birçok bölgesinde şiddetli sellerle mücadelenin sürdüğünü kaydediyor.

Çin Devlet Konseyi yayımladığı bildiride, doğal afetlerin önlenmesi için daha büyük çaba sarf edilmesi hususunda çağrıda bulunmuştu.

Bildiride, 2020 yılına kadar ülkede doğal afetleri değerlendirme, izleme, erken uyarı, önleme ve acil durum mekanizmalarının tesis edilmesi gerektiği vurgulandı.

-"YER DEĞİŞTİRME KARMAŞIK BİR SOSYAL SORUN"- Bildiride ayrıca, tehlikeli bölgelerden tahliye işlemlerinin insanların canını korumak için etkili bir önlem olduğu kaydediliyor.

Yetkililer, doğal afetlerden en çok etkilenen bölgelere uzmanların yönlendirildiğini, bu uzmanların yerel hükümetlere yardım ettiğini belirtiyor.

Ülkede doğal felaketlerin sık yaşandığı bölgelerde son yıllarda tahliye işlemi sıklıkla görülürken, Çin Toprak ve Kaynak Bakanlığı Jeolojik Çevre Bölümü Başkanı Guan Fıngcün, bu durumun karmaşık bir sosyal sorun olduğunu kaydediyor.

Guan, tahliye ve yer değiştirme işlemlerinden yerel yönetimlerin sorumlu olduğunu, ancak yeri değiştirilenlere standart tazminat bedelinin ayarlanmasının zor olduğunu belirtiyor.

Ülkede son bir ayda şiddetli yağmurların neden olduğu sel felaketlerinde son rakamlara göre 175 kişi hayatını kaybetmiş, 86 kişi kaybolmuştu.

Kaynak: www.milliyet.com.tr