Google+

Arama formu

ÇİN’DE İŞÇİLER YİNE SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Çin’de geçen hafta başlayan gösteriler devam ediyor. Zengçeng kentinde işçiler sokaktaydı!

Çin’de cuma günü göçmen hamile bir seyyar satıcının polis tarafından yere itildiği, kocasının da öldürüldüğü haberlerinin yayılmasının ardından çıkan gösteriler, önceki gece de devam etti. Kadın ve kocasının belediyenin düzenlediği bir basın toplantısı ile durumlarının “gayet iyi” olduğunu söylemelerine rağmen Çin’de göçmen işçilerin öfkesi dinmedi.
Birçok fabrikanın bulunduğu ve çok sayıda göçmen işçinin çalıştırıldığı Hong Kong sınırı yakınındaki Zengçeng kasabasında önceki akşam protestocular ile polis arasında yeniden şiddetli çatışmalar yaşandı, tüm şehri yanık izleri kapladı. AFP haber ajansına konuşan 27 yaşındaki Chao adlı bir tekstil çalışanı yaşananları şöyle anlattı:

“Birkaç bin gösterici polis arabalarını yaktı. Olayın ardından birkaç yüz polis geldi ve göstericilere metal coplarla vurmaya başladı. Göstericiler bir binayı da ateşe verdi, ATM’leri parçaladı.” Polisin şiddetin artması ile göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi. Diğer yandan Zhanwang şehrinde de folyo fabrikası çalışanları, sağlıksız çalışma koşulları nedeniyle kanlarındaki kurşun miktarı seviyesinin normalin çok üzerine çıktığını belirterek, hükümetten tazminat talep etti.

Kaynak: www.milliyet.com.tr