Google+

Arama formu

Çin’de köpek eti yiyenler bu yıl festival tarihini erkene aldılar

Çin’de köpek eti yiyenlerin, hayvanseverlerin tepkisinden kurtulmak için çok sayıda köpeğin katledildiği festival tarihini erkene aldığı bildirildi.

Çin’in güneyindeki Yulin şehrinde düzenlenen gündönümü festivalinde yılın en uzun gününü kutlamak için köpek etinin yendiği bu etkinlik, 21 Haziran Cumartesi günü yerine hayvan hakları savunucularının dikkatini çekmemek için 1 hafta önceden başlatıldı.  

Yulinlilerin inanışına göre, yaz gündönümünde köpek eti yiyip geleneksel içkilerini içmek onları kış boyunca sağlıklı tutuyor. Hayvan hakları savunucuları ise bu etkinliğin halk sağlığını tehdit ettiğini, köpeklerin sokaklardan toplanıldığını ya da sahiplerinden çalındığını ve yakalamak için insan sağlığını da tehdit eden bir zehir kullanıldığını belirtiyor. Aktivistlerin, köpeklerin satıldığı marketlerde ve kesim yerlerinin önünd protestolar yaptığı ifade ediliyor.

Yulin Belediyesi ise bunun resmi bir etkinlik olmadığını, sadece bazı işletmeler ve gruplar tarafından düzenlenen bir yemek etkinliği olduğunu savunuyor.

(Radikal)