Google+

Arama formu

Çin'de yoksulluk artıyor

Çin’de yoksulluk tanımlamasıyla ilgili ölçütlerin uluslararası standartlara daha yakın hale getirilmesiyle bu kategoriye girenlerin sayısı yaklaşık 100 milyon kişi arttı. Böylece, Çin’deki yoksulların sayısı 26,88 milyondan 128 milyona çıktı.

Çin’de bundan böyle kırsal kesimde yıllık geliri 2300 yuanın (361 ABD Doları) altında olanlar yoksul olarak kabul edilecek. Bu seviye 2009 yılında 1196 yuan (188 ABD Doları) olarak belirlenmişti. Yeni tanımla günlük geliri 1 doların altında kalanlar yoksul olarak nitelenecek.

China Daily gazetesinin manşetten yayımladığı haberde, yeni uygulamayla hükümetin yoksullara yardım programına daha çok sayıda kişi dahil edilecek. Çin hükümeti yoksullukla mücadele fonunu bu yıl için bir önceki yıla göre yüzde 21 artışla 27 milyar yuan (424 milyon ABD Doları) olarak açıklamıştı.

Halk Üniversitesi Tarım Ekonomisi ve Kırsal Kalkınma Fakültesi’nden Prof.

Vang Sangui, eski seviye baz alındığında Çin’in kırsal kesiminde yaşayan yoksulların sayısının olduğundan daha az göründüğünü söyledi. Prof. Vang, resmi verilere göre, kırsal nüfusun yalnızca yüzde 2,8’nin yoksul kabul edildiğini hatırlatarak, bu oranın birçok gelişmekte olan ülkedekinin çok altında olduğuna işaret etti.

Çinli bilim adamı, bu oranın ABD’de yüzde 15 olduğunu hatırlatarak, yeni belirlenen seviyenin Çin’deki durumu daha iyi yansıtacağını ve yoksul bölgelere daha çok kaynak aktarılmasını sağlayacağını kaydetti.

Dünya Bankası 2008 yılında yoksulluk sınırını günde 1,25 dolarlık gelir olarak belirlemişti.

Kaynak: www.milliyet.com.tr