Google+

Arama formu

Çin’e dönmemek için Türk olduklarını söylemişler

Geçtiğimiz günlerde Tayland’da bir kapma yapılan baskında yakalanan ve Türk olduklarını iddia eden göçmenlerin, Uygur Türkleri oldukları belirtildi. Mülteciler, mahkemedeki ifadelerinde Çin’in Sincan bölgesinden baskılardan kaçtıklarını, Çin’e yeniden iade edilmemek için Türkiye’den geldiklerini söylediler.

Tayland mahkemesi, grupta bulunan 120 yetişkine, ülkeye yasadışı yollarla girdikleri için 4000 baht para cezası verdi. Gruptaki kadınlar ve çocuklar sığınma evine gönderilirken, erkekler Göçmen Bakanlığı’na bağlı tutuklu kamplarına gönderildi. Sığınma evine yerleştirilen mültecileri Türkiye’nin Bangkok Büyükelçisi Osman Bülent Tulun ziyaret etti ve görüştüler. Fakat mülteciler, onlarla görüşmek isteyen Çin Büyükelçisi ile görüşmeyi reddetti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Tayland yönetimine grubun Çin’e gönderilmemesini bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı ise grubun Çin’e iade edilmemesini ve insani ihtiyaçlarının karşılanmasını bildirdi. Uygur Türklerinin akıbetinin ne olacağı henüz belli değil.

 

Çin’e dönmemek için Türk olduklarını söylemişler

(Milliyet)