Google+

Arama formu

Danimarka sınır kontrollerini yeniden başlatıyor

Danimarka’da, sınırlarında daha sıkı denetim kurulmasına ilişkin hükümet önerisi meclis komisyonunda görüşülerek kabul edildi.

Taslağı hazırlayarak meclise sunan Danimarka Halk Partisi Grup Başkanı Kristian Thulesen Dahl, yasa teklifinin komisyondan geçmesinden sonra yaptığı açıklamada, bugünün Danimarka için çok önemli bir gün olduğunu bildirdi.

Danimarka Meclisi’ndeki komisyonda yasa teklifinin bugün ele alınmasına rağmen, gümrüklerde görev yapacak görevli sayısında artış olduğuna dikkat çekiliyor.

İsveç haber ajansı TT’nin verdiği haberde, önümüzdeki hafta salı gününden itibaren sınırlarda daha fazla sıkı güvenlik kontrollerinin yapılacağı, bu nedenle 50 görevlinin işe alındığı bildirildi. Gümrüklerde çalışmak üzere 48 memurun daha işe alınacağına dikkat çekildi.

Bu arada, Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, Danimarka’nın bugün Almanya sınırında gümrük kontrollerini yeniden başlatmasını sert bir dille eleştirdi.

Alman Bakan, "Hamburger Abendblatt" gazetesinin yarın yayınlanacak nüshasına yaptığı açıklamada, Danimarka hükümetinin, sınır kontrollerini yeniden başlatma kararını "Avrupa için kötü bir gün" olarak nitelendirdi.

Leutheusser-Schnarrenberger, Avrupa Komisyonu’ndan, Danimarka hükümetinin aldığı kararın Avrupa hukukuna uygun olup olmadığını araştırmasını beklediğini kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andreas Peschke de, Danimarka’nın başlattığı uygulamayı eleştirerek, kararın gözden geçirilmesini beklediklerini ifade etti.

Peschke, Danimarka’nın Schengen kurallarına uyması gerektiğini söyledi.

Kaynak: www.milliyet.com.tr