Google+

Arama formu

Dikkatimizi Türkiye'ye çevirdik

İngiltere’nin Avrupa’dan sorumlu bakanı David Lidington, ülkesinin Avrupa Birliği’nin genişlemesi fikrine sıkı sıkıya bağlılığını sürdürdüğünü bildirdi.

11 Aralık’ta Brüksel’de yapılan Konsey toplantısına katıldıktan sonra Londra’da bir basın toplantısı düzenleyen Lidington, ‘’İngiltere AB genişlemesi sürecinin güçlü bir destekleyicisi olmayı sürdürmektedir. Bütün batı Balkan ülkeleri, İzlanda ve Türkiye’nin üyeliğini desteklemekteyiz’’ dedi.
 
Brüksel’deki konsey toplantısından henüz döndüğünü de hatırlatan Lidington, bu toplantıda da AB’Nin genişlemesinden genişx biçimde söz ettiklerini ve bundan büyük memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Toplantının sonucunda AB’nin genişleme sürecinin üyeler tarafından da desteklendiği fikrinin ortaya çıktığını belirten Lidington, ‘’bu önemlidir ve umarım ki buradan çıkan mesaj üyelik ve üyelik öncesi süreçte bulunan ülkeler tarafından da duyulacaktır’’ dedi.

Lidington sözlerini şöyle sürdürdü:
‘’Genişleme AB için faydalıdır ve AB’Nin en büyük başarılarından biridir. AB NATO’nun yanısıra barışın ve uzlaşmanın en önemli enstrümanıdır ve kıtamıza demokrasi ve hukukun üstünlüğünü yaymaktadır. Bu sayede AB üyesi ülkeler arasında silahlı çatışma düşünülmesi bile imkansız bir ihtimale dönüşmüştür. Bu arada genişlemiş bir tek Pazar da AB’Nin bir diğer anahtar öneme haiz başarısı olmuştur. Bu yüzmilyonlarca kişinin refaha ve fısatlara kavuşmasının kapısını açmıştır. Bu nedenledir ki, genişleme sürecine desteği sürdürmek bütün AB üyeleri için güçlenmenin bir işareti olarak görülmelidir.’’

Genişlemenin ayrıca daha büyük güvenlik ve refah için de önem taşıdığını belirten Lidington, yeni üye ülkelerin katılımının daha çok güvenliği, istikrarı ve refahı körüklediğini vurguladı.
 
İyi komşuluk ilişkilerinin de özellikle bölge için büyük önem taşıdığını anlatan Lidington,bunun özellikle batı balkanlar gibi daha 20 yıl öcesine kadar büyük çatışmalara sahne olan bölgeler için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Bütün bu sebeplerle İngiltere’Nin Hırvatistan’ın üyeliğinin ardından yeni üyelerin birliğe katılımı konusunda duraklama olmaması gerektiğine inandığını da belirten Lidington, ilerleme kaydedilmesinin gelişmeyi körükleyeceğini belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı’nın Bosna-Hersek, Sırbistan ve Kosova’yı geçen Ekim’de sziyaret ettiğini ve İngiltere’nin bu ülkelerin üyeliklerine verdiği desteği açıkça ortaya koyduğunu da anlatan Lidington, bu ülkelerin liderlerine de gerekli ilerlemelerin sağlanması yolunda çağrıda bulunduklarını hatırlattı.
 
Lidington Türkiye’nin üyeliğiyle ilgili olarak da şunları söyledi:
‘’İngiltere Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik süreci konusundaki desteğini de sürdürmektedir. Biz bu üyeliğin AVrupa’nın güvenlik ve istikrarına büyük katkısının olacağına inanıyoruz. Ve İngiltere olarak Türkiye’deki reformların da en büyük destekçisidir. 2013 yılında gerçek bir ilerleme kaydedilmesi için dikkatimizi Türkiye’nin üyelik sürecine çevirmiş durrumdayız ve İrlanda’nın dönem başkanlığı döneminde Türkiye ile yeni müzakere bölümlerinin açılması konusundaki isteğini de tam olarak destekliyoruz.’’
 
Kaynak: Milliyet / Nevsal Elevli