Google+

Arama formu

Dünya Değişiyor, Peki Acenteler Nasıl Hayatta Kalır?

Travelport günümüz şartlarında turistlerin tatillerini internet üzerinden nasıl planladıklarını ve ne şekilde rezervasyon yaptırdıklarını inceleyen uluslararası bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırma seyahat acentelerinin değişen pazar koşullarında teknoloji ve sosyal medyayı kullanarak nasıl hayatta kalabileceklerine dair ipuçları aradı. Travelport’un tahminine göre 2015 yılında seyahat sektöründeki ‘arabulucu acente’ pazarı 672 milyar dolar hacminde olacak.

Dijital dünyanın yerlilerinin (35 yaş ve altı) ve dijital dünyaya göçenlerin (36-45 yaş) kanaat ve tercihlerini inceleyen araştırmanın öne çıkan bulguları şöyle:

-Sürekli internete bağlı kalma durumu giderek ağır basıyor. 35 yaşın altındakilerin yüzde 87’si, 36 – 45 yaş arasındakilerin ise yüzde 80’i önümüzdeki altı ay içerisinde mobil cihazlarını kullanarak tatil satın alacaklar. Her an, her yerde internete bağlanılabilmesi tatilcilerin beklenti, talep ve davranışlarını tamamıyla değiştirdi.
-Mobil cihazlar internete girmenin kolaylaşmasıyla birer kişisel tatil asistanına dönüştü. Artık bu cihazlarla seyahat ve destinasyon araştırması yapılmadan tatil alınmıyor. Dijital yerlilerin yüzde 60’ı telefonlarını hem bir asistan hem de yol arkadaşı olarak görüyor. Her iki grup da tatil öncesi bilgi edinme işini geleneksel cihazlar yerine mobil cihazlar aracılığıyla hallediyor. Acentelerin tatil rehberlerinin mobil ortama uyumlu olması artık tek başına yeterli değil. Diğer aplikasyonlarla da uyumlu olmalı.
-İnternet kullanımının inanılmaz yükselişi kullanıcıların kendi tatillerini teknoloji yardımıyla araştırıp, satın almalarını sağladı. Ancak internet ortamında çok fazla bilgi olduğu için kompleks tatil ürünlerde kafa karışıklığı ortaya çıkıyor. Bu nedenle karmaşık tatillerde geleneksel acente yöntemleri hala revaçta.

Araştırma aynı zamanda acentelerin tatil öncesinde ve sonrasında müşterilerine nasıl hizmet ettiklerini de inceliyor. Araştırmaya göre acenteler dijital yerlilere ve göçmenlere mobil üzerinden daha fazla promosyon sunarlarsa daha fazla başarılı olabilirler. Yeni tatilci anlayışında promosyonlar, ödüller oldukça belirleyici ve yönlendirici. Ancak bunlar tatilcilerin ilgi alanlarına göre belirlenerek uygulanmalı. Tatilcilerin yüzde 41’i kendilerini ilgilendiren promosyon alamamanın sıkıntısı içinde.

Travelport araştırmayı sekiz ülkede (Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD) 2 bin 500 tatilci ve 1000 acenteden 2012 yılı boyunca anket yöntemiyle bilgi alarak gerçekleştirdi.

Kaynak: turizmguncel.com