Google+

Arama formu

Dünya, Ebola virüsüne karşı alarma geçti

Birçok ülkenin ölümcül Ebola virüsü nedeniyle alarma geçtiği açıklandı. Aralarında Avrupa Birliği'nin 28 üyesi, ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada, Hong Kong ve Tayland'ın da bulunduğu çok sayıda ülkenin; havaalanlarına termal kameralar yerleştirdiği bildirildi.

Ülkeler, özellikle Afrika’dan gelen uçuşlarda termal kameralar yardımıyla yolcuların vücut ısılarını kontrol ediyor. Vücut ısısı yüksek çıkan kişiler karantinaya alınıyor ve Ebola virüsü ihtimaline karşı testler yapılıyor. Havayolları da uçak mürettebatından, şüpheli durumları havaalanı yetkililerine bildirmelerini istiyor.

Hastalığın yayıldığı Gine, Liberya ve Sierra Leone’ye giriş çıkışlarda yolcular sağlık taramasından geçiriliyor.

Türkiye’de ise  Türk Hava Yolları ve Sağlık Bakanlığı’nın salgınla ilgili gelişmeleri takibe aldığı belirtildi. THY, gerekli görüldüğünde uçuş iptallerinin yaşanabileceğini açıkladı. Salgının yaşandığı bölgeye seyahat edecek olanların, seyahat öncesinde mutlaka www.seyahatsagligi.gov.tr adresini ziyaret etmesi öneriliyor. Site üzerinde salgınla ilgili gelişmeler anlık olarak güncellenerek paylaşılıyor. Sitede yer alan bilgilere göre Sağlık Bakanlığı’nın, bölgedeki Dünya Sağlık Örgütü ekipleriyle koordineli bir şekilde çalıştığı belirtiliyor.

Özellikle Sierra Leone, Gine, Nijerya ve Liberya’da çok sayıda can kaybına yol açan ebola virüsünün belirti göstermesi üç haftayı bulabiliyor. Hastalığın belirtileri arasında kas, baş ve boğaz ağrısı, ateş, halsizlik, bulantı, kusma, ishal, kaşıntı ve böbrek ile karaciğer yetmezliği yer alıyor.

Ebola virüsüne yakalanan kişilerin % 90'ının hayatını kaybettiği ifade ediliyor. Virüs, kişiyi yaklaşık 3-4 gün içerisinde öldürebiliyor. Erken teşhis konan hastaların, hayatta kalma şansının daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Hastalıktan Korunma Yolları 

Uzmanlar Ebola virüsünden korunmak için şu önlemlere dikkat çekiyor; diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi hastalığı önlemenin en önemli uygulamalarından biri ellerin düzenli olarak yıkanması. Ellerin su ve sabunla yıkanması (ya da sabun bulunmadığı yerlerde ve ellerin açıkça kan ve vücut sıvılarıyla kirli olduğu durumlarda susuz alkol-bazlı el losyonun kullanılması) cildinizden potansiyel enfekte materyalleri uzaklaştırır ve hastalığının geçişini önler.

* Eldiven kullanılan durumlarda eldivenleri çıkarmadan önce su ve sabunla yıkayınız ve eldivenleri çıkardıktan sonra da ellerinizi yıkayınız.

* Ölü hayvanlarla özellikle de primatlarla temastan kaçınınız.

* Yerel pazarlarda tüketim için satılan primatlar dâhil vahşi hayvanların etini yemeyiniz.

* Enfeksiyon olasılığını asgariye indirmek için Ebola virüsü enfeksiyonu taşıdığından şüphelenilen insan ya da hayvanlarla yakın temas ederken enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayın.

*Etkilenen bölgelerden dönen kişiler enfekte olmuş semptomatik kişi ya da hayvanların vücut sıvılarıyla temas etmeseler bile sağlık durumlarını 10 gün süreliğine takip etmelidirler.

*Enfekte olmuş semptomatik kişi ve hayvanların vücut sıvılarıyla potansiyel temasları söz konusu olan kişiler 21 gün süreyle sağlık durumlarını takip etmelidirler.

*Seyahatleri esnasında hastalanan tüm kişilerin kendilerinde sadece ateş bile görülse acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmaları ve burada yaptıkları son seyahatleri hakkında bilgi versinler.
 

Dünya, Ebola virüsüne karşı alarma geçti
 
Dünya, Ebola virüsüne karşı alarma geçti-1

(BBC)