Dünya Turizminin Öncüleri İzmir’de Buluştu

Dünya turizmini bir araya getiren Travel Turkey İzmir Fuarı, 13. kez kapılarını açtı. 5-7 Aralık tarihleri arasında dünyanın her yerinden onlarca ülkeyi ağırlayacak fuarın ana teması; tarihin başladığı yer Göbeklitepe.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğiyle düzenlenen 13. Travel Turkey İzmir Fuarı’nın düzenleyicileri Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve İZFAŞ. Dünyanın neredeyse her kıtasından davetli ülkelerin yanında Türkiye’den de 50’ye yakın şehirden katılım bekleniyor.

Fuarda Yer Alan Ülkeler

13. Uluslararası Travel Turkey İzmir’de yer alan sektör temsilcileri, hem kendi ülkelerini tanıtma şansına sahip olacak hem de dünyadaki turizm trendlerini, yeni seyahat yaklaşımlarını ve rotaları keşfetme imkanı bulacaklar. Ülkeler arasında yer alan Bangladeş, fuara ilk kez katılıyor. Diğer ülkelerse şöyle: Malta, Dominik Cumhuriyeti, Ruanda, Seyşeller, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Arjantin, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Çin, Endonezya, Etiyopya, Filistin, Fransa, Gana, Gürcistan, Hindistan, Irak, İngiltere, İspanya, İtalya, Japonya, Kamerun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Libya, Lübnan, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Srilanka, Tayland, Tunus, Türkmenistan, Ürdün, Yunanistan ve Türkiye yer alacak.

İki gün boyunca dünya turizminin kalbinin atacağı İzmir, geçtiğimiz yıl fuar kapsamında 44 bin kişiyi ağırlamıştı. Bu yıl bu rakamın ötesine geçilmesi öngörülüyor. Fuarın açılış konuşmaları Hürriyet Seyahat Ege Bölge Temsilcisi Deniz Sipahi, THY Yurtiçi Satış Başkanı Emre Menevşe, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Dairesi Başkan Yardımcısı Onur Gözet, TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından yapıldı. Belediye Başkanı Tunç Soyer konuşmasında İzmir’in taşıdığı turizm potansiyelinin altında turist ağırladığını, ortak bir akıl ve yönetimle hareket ederek hedeflere ulaşılması gerektiğine vurgu yaptı.

2020 Turizm Sezonuna Şimdiden Hareket Geldi

2019 yılı Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmiş durumda. Fuar, UNESCO Dünya Kültür Mirası’na girmiş, insanlık tarihinin en önemli buluntularını içeren Göbeklitepe’yi kendisine ana tema olarak seçti. Fuarın merkezinde yer alan ana konulardan biri de “alternatif turizm” olarak belirlendi.

Sürdürülebilir turizm, online seyahat sektörü gibi konular da gündemdeki diğer başlıklar... Fuarda artık klasikleşen THY sponsorluğunda heyet alım programı da yer alıyor. Bu programa katılacak 45 ülkeden 200’e yakın satın almacı ile Türkiye 2020 Türkiye turizm sezonuna hızlı bir giriş yapacak.