Google+

Arama formu

Dünyaca ünlü serbest koşucuların Kayaköy’deki projesi heyecan yarattı

Yıllar önce mübadele nedeniyle terk edilen, Türkiye’nin en gizemli yerlerinden Kayaköy, dünyaca ünlü serbest koşucuların hayallerini gerçekleştirdikleri mekâna dönüştü. Dünyanın dört bir yanında binlerce hayranı bulunan, farklı ülkelerden sporculardan oluşan serbest koşu grubu Team Farang, Kayaköy’deki maceralarını video kaydına da aldı.
 
Tarihi Likya Yolu üzerinde önemli duraklardan biri olan Kayaköy, Muğla’nın Fethiye ilçesinde yaklaşık 100 yıldır sessizlik içinde zamanın akışına şahitlik ediyor. Osmanlı döneminde 3000 nüfuslu bir Rum köyü iken 1923’teki Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesiyle Rumlar Kayaköy’ü terk edip Yunanistan’a göç ediyor. Batı Trakya’dan gelip Kayaköy’e yerleşen Türklerin köyde tutunamamasından sonra Kayaköy bir kez daha terk ediliyor. O dönemden beri neredeyse 100 yıldır terk edilmiş, hüzünlü bir hayalet kent olarak yaşayan Kayaköy sessizce misafirlerini bekliyor.
 
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de adı geçen, sakinlerinin terk ettiği Kayaköy yine de yalnız değil. Serbest koşu (freerunning) sporunda dünyanın en iyi isimleri arasında gösterilen Red Bull sporcuları Jason Paul ve Pasha Petkuns ile Shaun Wood ve Anan Anwar’dan oluşan Team Farang isimli ekip Türkiye’deki serbest koşucularla buluşmak ve Kayaköy’ün gizemini keşfetmek için hayata geçirdikleri projeyi kaydetti. Video, serbest koşu meraklıları ve Team Farang hayranları tarafından heyecan yarattı.  
 
Yarı yıkık duvarların üzerinde yürüyen sporcular çatılardan çatılara atlıyor, tavanı çökmüş duvarlara tırmanıp takla atıyor ve yamaçlardan aşağı uçarcasına iniyorlar.
 

Dünyaca ünlü serbest koşucuların Kayaköy’deki projesi heyecan yarattı