Google+

Arama formu

Dünyanın en büyük Leonardo da Vinci sergisi İstanbul’a geliyor

Belçika’nın Brugge kentinde yaptığı açılıştan sonra “Leonardo da Vinci” sergisi İstanbul’a gelecek. Uluslararası olan bu sergi, dünya turuna İstanbul ile başlayacak. Bu sergi aynı zamanda Leonardo da Vinci’ye adanmış en önemli sergi olarak tasarlanmış.

Rönesans döneminin en önemli ressamlarından olan ve yanı sıra mimar, mühendis ve daha çok fazlası olan Leonardo da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkarak oluşturulan replikaları ile orijinal el yazmaları, tablo ve çizimlerin de sergide olacağı belirtiliyor.

Dünyanın en büyük Leonardo da Vinci sergisi İstanbul’a geliyor

Leonardo da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da sergisi 14 Aralık tarihinde UNIQ Müze’de açılışını yapacak. 7 Nisan 2018'e kadar devam edecek.
UNIQ İstanbul’un sitesinde yaptığı açıklamada serginin hazırlık süreci şu şekilde anlatılmış: “Belçika ve Lüksemburg’dan mühendis, tarihçi, grafik sanatçıları ve zanaatkârlardan oluşan 22 kişilik bir ekip, 10 yıllık titiz bir çalışmanın ardından bu benzersiz koleksiyona imza attı. Leonardo Da Vinci’nin hayatı boyunca yaklaşık 6.000 adet icat, icat geliştirme ile tablo eskizi yaptığı ve bunların çok az bir kısmını hayata geçirdiği tespit edilmiştir. Daha önce keşfedilmemiş birtakım konuları örnekleyerek Da Vinci hakkındaki bilgileri artırmak isteyen sergide, Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte; orijinal el yazması, tablo ve çizimlerin de dâhil olduğu 200’e yakın eser bulunuyor. Serginin dünya turuna ilk olarak Türkiye’den başlamasına vesile olan ve organizasyonunu üstlenen TurkMall Yönetim Kurulu üyesi Alper Eyüboğlu; dünyanın en kapsamlı Leonardo Da Vinci koleksiyonu unvanı ile ziyaretçilerin huzuruna çıkan bu serginin, 7’den 77’ye herkese hitap ettiğini vurguluyor.

DA VINCI’NİN HALİÇ KÖPRÜSÜ REPLİKASI DA SERGİDE

Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da” adlı sergide Haliç Köprüsü replikası da bulunuyor. 7 metre boyunda olan eser Sultan II. Beyazıt döneminde Leonardo da Vinci’nin inşa etmek istediği Haliç Köprüsü’nün replikası. Sultan II. Beyazıt’a 1502 yılında dünyanın en büyük, en güzel köprüsünü inşa etmek istediğini belirten mektubu gönderen da Vinci’nin bu talebi gerçekleştirilememiştir.

Leonardo da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkarak oluşturulan replikalarda vida kullanılmaması önemli bir detay. Orijinal tasarımlara bağlı kalınarak oluşturulan dünyanın en büyük “Leonardo da Vinci Makineleri Koleksiyonu”nun en önemli özelliği orijinal tasarımlara bağlı kalınarak ahşap ve metalden oluşturulmuş replikalar olmaları ve dönemine uygun olmayan sanayi tipi herhangi bir birleştirici kullanılmamış olması. Bu replikalardan bazıları orijinal boyutlarında.

Leonardo da Vinci eserlerinin yanı sıra kendisinden ilham alan Michelangelo, Donatello, Raphael ve Francesco Guardi gibi Rönesans döneminin diğer önemli sanatçılarının da örnekleri ve orijinal belgeleri sergide incelenebilecek eserler arasında.

Derginin küratörlüğünü Jean-Christophe HUBERT yapıyor. 

Etiketler