Google+

Arama formu

Dünyanın gözü Filistinli Adnan’ın açlık grevinde

Dünyanın gözü geçen yıl Batı Şeria’da İsrail tarafından tutuklandıktan sonra açlık grevine başlayan ve dün 65’inci gününü dolduran Filistinli Hader Adnan’a (33) kilitlendi.

İslami Cihad’ın Batı Şeria sözcüsü olduğu iddia edilen Adnan, geçen yıl aralık ayında fırıncılık yaparak geçimini sürdürdüğü Batı Şeria’daki evinde tutuklandı. Hiçbir suçlamada bulunulmadan hapse atılan Adnan, o günden beri açlık grevinde... Grev nedeniyle vücut ağırlığının 3’te birini kaybeden Adnan hastanede yatağa kelepçeli halde yatıyor. Filistinli, glükoz ve mineral desteği almayı son günlerde kabul etti. Ancak doktorlar buna rağmen her an ölebileceğini söylüyor.

Açlık grevi yayılırsa korkusu
İsrail hapishanelerindeki Filistinli bazı tutukluların da destek olmak için açlık grevine başladığı Adnan’ın serbest bırakılması adına Gazze ve Batı Şeria’da binlerce kişinin katıldığı gösteriler yapılıyor. Adnan’ın küçük kızı da gösterilerde ön saflarda yer alıyor. İnsan hakları örgütlerinden İsrail hükümetine yapılan baskılar sonucunda Adnan’ın davasının perşembe günü İsrail Yüksek Mahkemesi’nde görüşüleceği açıklandı. İsrail’in, geçen ay 4 ay hapis yatacağını açıkladığı Adnan’ı serbest bırakmak istememesinin bir nedeninin de İsrail hapishanelerindeki 4 bin Filistinli mahkumun özgür kalmak için açlık grevi yapmasından korkması olduğu düşünülüyor. İsrail’de yasalar, zanlıların 6 ay tutuklu kalmalarına izin veriyor.

Avrupalı bir aktivist dün Ramallah’ta Adnan’ın resmiyle protestolara katıldı.

Kaynak: milliyet.com