Google+

Arama formu

Ege Denizi'nde Yanardağ Bulundu

Marmaris açıklarında denizin 200 metre derinliğinde yanardağ bulundu.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yapılan araştırmalara Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan (İTÜ), Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu (ANÜ), Prof. Dr. Necdet ÖZGÜR(SDÜ) ile ölçmen olarak Tansel BALCI katıldı.

Çalışmalar, Bozburun'dan başlayıp, önce Söğüt Koyu, sonra Küdür önü olmak üzere 11 doğrultuda yaklaşık 25 km boylu doğu-batı ile kuzey-güney doğrultusunda sürdürüldü.yunan sularında da araştırma yapan ekip hiçbir yanardağı izi ile karşılaşmadı.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Marmaris açıklarında yaptıkları araştırmalarda denizde sıcaklık değerlerinin yüksek olduğunu belirterek, “Bu, sıcaklık ya 4,8’lik depremin deniz altında açtığı 2,5-3 km boylu yarıktan gelen aşırı ısı akısından geliyor ya da bu yarıktan akan 1900-2000 C sıcaklıktaki balkılar(lavlar) deniz suyunu ısıtıyor. Bu durumda, ölçülen depremcikler su yüzüne püsküremeyen, deniz tabanında tepecik yapan bir yanardağdır. Büyük bir deprem çekincesi ortadan kalkmıştır” dedi.

Küdür’de Bulunan Yanardağ Kimin Olacak
Prof. Dr. Ercan; “Türkiye sularında deniz altında püskürmüş bir yanardağı adası ilk kez bulundu. Ona “Küdür Denizaltı Yanardağı” adını verdik.

Ercan, Küdür’de bulunan yanardağın ileride Yunanistan ile Türkiye arasında bir sorun çıkarabilme ihtimalinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan Ercan çalışmaların devam edeceğini ve denizaltı sismik çalışmalarıyla olası Küdür Yanardağının görüntüsünün çıkarılacağını belirtti.

Kaynak: TRT Haber