Google+

Arama formu

“Elektronik aletlerinizi şarj edin” uyarısı

İngiltere’nin Heathrow ve Manchester havaalanlarının ABD’ye gidecek yolcularını el bagajlarında taşıdıkları elektronik cihazları önceden şarj etmeleri konusunda uyardığı bildirildi. Uyarının ABD’nin “inandırıcı terör tehdidi” karşısında bazı havaalanlarından sıkılaştırılmış güvenlik tedbirleri uygulamaları konusunda istekte bulunmasının ardından geldiği belirtildi. Yeni uygulanacak olan kurala göre; eğer bir elektronik cihaz güvenlik kontrolü sırasında açılmıyorsa uçağa alınmasına izin verilmeyecek.

British Airways yolcularının yanlarında şarj edilmemiş elektronik aletler olması durumunda uçuşlarını değiştirmelerinin istendiğini söylüyor. Havayolu şirketi diğer kontrol noktalarının yanı sıra uçağa yolcu alımı sırasına da güvenlik kontrolü olabileceğini, yeni satın alınmış cihazların dahi şarjının olması gerektiğini söylüyor.

Hangi cihazların bu güvenlik tedbirine dâhil olduğu konusunda ise ABD Ulaşım Güvenliği Dairesi söz konusu cihazlar arasında mobil telefonların olmadığını söylerken; İngiltere’nin kabin bagajı kuralları da tabletler, MP3 çalarlar, kameralar ve elektrikli tıraş aletlerini örnek olarak sayıyor.

(BBC)