Google+

Arama formu

En eski tapınak kalıntılarının bulunduğu Göbeklitepe'ye sponsor

Akyürek Holding, Göbeklitepe’nin ülke çapında bilinirliğinin artırılması ve önemli bir kültürel miras alanı olarak global bilinirliğinin artırılması için Göbeklitepe’ye sponsor oldu.

Arkeoloji dünyasının büyük keşfi Göbeklitepe hakkında farkındalık yaratmak ve kültürel mirasımızın korunmasına katkı sağlamak amacıyla Şanlıurfa’da yer alan Göbeklitepe Arkeolojik alanına destek sağlanmaya başlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, kazıdan sorumlu kurum olan Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Kazı Başkanı Klaus Schmidt ile temas kurarak sponsorlukla ilgili resmi süreçlere başlayan Akyürek Holding’in Göbeklitepe sponsorluk talebi kabul edildi ve sözleşme aşamasına geçildi.
Dünyanın bilinen en eski tapınağını da içerdiği düşünülen ve tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe arkeolojik alanının Kazı Başkanı Klaus Schmidt, Türkiye’nin sahip olduğu zengin tarihi ve kültürel mirasa dikkat çekerek Akyürek Holding’in bu büyük mirasa sahip çıkmak adına Göbeklitepe’ye kazı alanına ulaşım, alanda barınma ve yerel halkın bu mirası hediyelik eşya üretimi ile sahiplenmesi gibi başlıklarda destek vereceğini belirtti.

Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Akyürek sponsorlukla ilgili olarak “Holding olarak topluma karşı görevlerimizin bilincindeyiz. Kadim bir coğrafyada bu coğrafyanın zenginliklerine ve tarihsel arka planına alaka duymadan var olmak mümkün değil. 1964 yılında Şanlıurfa’da kurulduk ve bu bölgenin gelişimine, bilinirliğinin artmasına her fırsatta destek olmayı Akyürek Holding olarak öncelikli görevimiz olarak görüyoruz. Bu doğrultuda Göbeklitepe kazı alanında en uzman kişi olan Sn. Klaus Schmidt’in önderliğinde ve sistemli çabaları ile bu mirasın yöreye kazandırılması için Akyürek Holding olarak destek olmaktan gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.