Google+

Arama formu

En iyi beş yer listesinde Türk semti

İngiliz Guardian gazetesi dünyada yaşanacak en iyi beş yeri seçti, listenin dördüncü sırasında İstanbul’un Cihangir semti yer aldı.

Ünlü İngiliz gazete Guardian dünyanın yaşanacak en iyi beş yeri arasında İstanbul'un Cihangir semtini de seçti.

Listede yer alan diğer şehirler sırasıyla Portland, Oregon (ABD), St. Pauli, Hamburg (Almanya), Maui, Hawai ve Santa Cruz, Tenerife (İspanya) oldu.

Gazete Cihangir'in Orhan Pamuk romanlarına konu olan bir semt olduğunun altını çizdi. Gazete Cihangir neden yaşanılası bir yer olduğunu ise şöyle anlattı: "İstanbul, adının Konstantinapole olduğu zamanlardan sonra yeniden "doğu ile batının birleştiği yer" halini alıyor.

Barları, ekonomik büyümesi, toplu ulaşımdaki gelişmelerin yansıdığı Cihangir, Orhan Pamuk tarzı bir mahalle. Burada oymacılık workshopları'na katılabilir, eski dondurmacıları bulabilir, karanlık ve medeni kitapçılarını gezebilirsiniz.

Ayrıca İstaklal Caddesi, Galata Kulesi ve Boğaziçi Köprüsü'ne yakın ayrıca milyonlarca taksi de istediğiniz an hizmetinizde." Gazete Cihangir'in tek eksisinin beklenen deprem tehlikesi olduğuna dikkat çekerken buraya yerleşecek okuyucularına zemin etüdü yapılmış evlerde oturmalarını tavsiye etti.

Kaynak: milliyet.com.tr