Google+

Arama formu

En mutsuz 20 ülke arasındayız

Gallup şirketinin mutluluk araştırmasına göre Türkiye’nin yüzde 43’ü ‘mutsuz’. Ankete göre en mutlu ülke Panama iken listenin ilk 10’unun 8’ini Latin Amerika ülkeleri oluşturdu

ABD merkezli araştırma şirketi Gallup tarafından yapılan bir anket sonucunda Türkiye en mutsuz ülkeler sıralamasında 148 ülke arasında sadece 132’nci olabildi. Ankete göre ilk 10’un içinde yer alan 8 ülke ise Latin Amerika’dan. İlk sıraya Panama’nın yerleştiği ankette katılımcılara 5 soru yöneltildi. Ankete katılan yaklaşık 150 bin kişiye “Dün kendinizi dinlenmiş hissettiniz mi? Size dün bütün gün saygılı davranıldı mı? Dün çok güldünüz veya gülümsediniz mi? Dün ilginç bir şey yaptınız veya öğrendiniz mi? Bu duyguları gün boyunca yoğun olarak yaşadınız mı? Eğlendiniz mi?” soruları yöneltildi. Türkiye’den ankete katılanların sadece yüzde 57’si tüm sorulara ‘evet’ yanıtını verdi. Panama’dan ankete katılanların ise yüzde 85’i sorulan tüm sorulara ‘evet’ cevabını verdi.

FRANSA VE SOMALİ AYNI SIRADA
Anket sonucunda en negatif ülke ise Singapur oldu. Singapur’dan ankete katılanların sadece yüzde 46’sı tüm sorulara ‘evet’ dedi. 2011 yılında yapılan araştırmaya göre ankete katılanların yüzde 85’i “Size dün bütün gün saygılı davranıldı mı” sorusuna “evet” derken “Dün çok güldünüz veya gülümsediniz mi” sorusuna “evet” yanıtını verenlerin oranı yüzde 72 olarak açıklandı. Ankete katılanların yüzde 73’ü gün içinde eğlendiklerini, yüzde 72’si ise iyi dinlendiklerini söyledi.

En az “evet” cevabını alan soru yüzde 43 ile “Dün ilginç bir şey yaptınız veya öğrendiniz mi” oldu. Ankette gelişmiş ülkeler Almanya ve Fransa, Somali ile 47. sırayı paylaştı. ABD ise kendine 33. sırada yer buldu. Birçok ankette üst sıralarda yer alan İskandinav ülkeleri ve Japonya en pozitif ilk 10 ülke arasına giremeyerek şaşırttı.

Kaynak: Milliyet