Google+

Arama formu

Ermenistan ve Kuzey Kore’ye ‘ilk taşınmaz satışı’ tamam

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açıkladığı taşınmaz satışı listesi, Türkiye’nin tanımadığı ve mütekabiliyet dışında tutulan Ermenistan ve Kuzey Kore’ye taşınmaz satışı yapıldığını ortaya koydu

Bayraktar’ın açıkladığı rakamlara göre, Ermenistan’a iki kişi adına bir taşınmaz satışı, Kuzey Kore’ye ise bir kişi adına 808 metrekarelik bir taşınmaz satışı gerçekleşti.
Yabancılara mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası’yla, 183 ülke vatandaşının Türkiye’den şartsız gayrimenkul alabilmelerinin yolu açılırken, Türkiye’nin ilişkilerini dondurduğu Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore gibi ülkeler liste dışında tutulmuştu.
Bayraktar, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın yabancılara taşınmaz satışına ilişkin sorularını yanıtlarken, Türkiye’nin mütekabiliyet düzenlemesi sonrasındaki şartsız satış istatistiklerini açıkladı.
Taşınmaz satışı listesinde Alman vatandaşlar ilk sırayı korurken, Nijerya, İzlanda hatta Mairitius’tan gelip mülk edinenler de bulunuyor. Türkiye’de yabancıların mülk edinebildiğini ancak tüzel kişilere satış yapılmadığını belirten Bayraktar, Türkiye’de satışın yasaklanacağı yüzde 10 sınırına ulaşan hiçbir ilçenin de bulunmadığını söyledi. Bayraktar’ın verdiği bilgilere göre yabancıya mülk satışında durum şöyle:
- 139 bin 859 yabancı, Türkiye’de 152 bin 993 adet taşınmaz satın aldı.
- Yabancılara satılan mülklerin toplam alanı 136 milyon 961 bin 607 metrekareyi geçti.
- 18 bin 935 adet taşınmazdan oluşan 23 milyon 525 bin metrekarelik alanın satışı, 18 Mayıs 2012’den sonra gerçekleşti. Bunları 13 bin 574 kişi satın aldı.

YABANCILARIN EN YOĞUN İLGİ GÖSTERDİĞİ ŞEHİR: ‘ANTALYA’
-  Türkiye’den mülk edinmede Alman vatandaşlar birinci sırayı yıllardır kimseye bırakmıyor. Alman vatandaşı satın aldığı taşınmaz sayısı 10 bin 67, toplam metrekare alan ise 16 milyon 864 bin 499 oldu.
-  Alman vatandaşları son yıllarda hızla artan ilgileriyle Avusturya vatandaşları izledi. 2 bin 21 taşınmaz satın alan Avusturya vatandaşları, 4 milyon metrekareden fazla toprak almış oldular.
-  Son yıllarda atağa kalkan Rus vatandaşları ise üçüncü sıraya yükseldi. Rusya vatandaşları Bin 223 taşınmaz satın alırken, bin 97 taşınmaz alan İngilizler dördüncü sırada yer aldı.
-  Nijerya, Estonya, İzlanda, Dominik, Kuzey Kore, Lüksemburg, Norfolk Adaları, Singapur, Slovakya, Sudan, Tunus, Yemen’den 1’er kişi de Türkiye’den taşınmaz satın aldı.
-  Yabancıların konut edinmekte gözdesi ise Antalya oldu. Antalya’da 624 bin metrekare taşınmaz, toplamda 3 bin 268 konut vs satıldı.
-  İl bazında ikinci sırada 2 bin 5 konutla İstanbul yer alırken, Muğla 979 konut satışıyla üçüncü sırada yer aldı. En az ilgi gösterilen il ise depremin vurduğu Van oldu. Van’da yalnızca 1 taşınmaz yabancıya satıldı.

Kaynak: Milliyet / Önder Yılmaz