Google+

Arama formu

Esad'ın ordusu Türkiye sınırında!

Suriye ordusu Hizbullah militanlarıyla Humus yakınlarındaki Kusayr ilçesini büyük ölçüde geri aldı.

Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı ordu ve silahlı isyancılar arasındaki mücadelede stratejik önemi yüksek Kusayr kasabası el değiştirdi. İsyancıların kontrol ettiği Humus vilayetiyle Suriye’nin iç kesimlerini bağlayan Kusayr ilçesini rejim güçleri Hizbullah militanlarıyla yan yana savaşarak geri aldı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi çatışmada en az 23 Hizbullah militanının ve 20 askerin öldüğünü öne sürdü. AFP haber ajansına konuşan Hizbullah’a yakın bir kaynak da Lübnan kaynaklı Şii militan örgütünden en az 20 kişinin öldüğünü doğruladı. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, iki yılı aşan çatışmada ordunun kilit önemdeki zaferini “Ordu Kusayr’ın büyük bölümünde güvenliği ve istikrarı sağladı” sözleriyle duyurdu.

Ağır hava saldırısı

Pazar sabahı Suriye rejiminin savaş uçaklarının hava saldırısıyla başlayan operasyon ilerleyen saatlerde tankların başını çektiği hava operasyonuyla desteklendi.

 Muhalif aktivist Hadi el Abdullah AFP’ye “Dün (önceki gün) Suriye devriminin en şiddetli, en zor günüydü. Kusayr her taraftan bombardıman altındaydı” dedi. Muhaliflerin çatı örgütü Ulusal Koalisyon ‘sivillere yönelik bir katliamın yapılacağının işaretlerinin açık olduğunu’ belirterek uluslararası toplumu 40 bin sivili korumaya çağırdı. Lübnan sınırına 10 kilometre uzaklıktaki Kusayr’ın önemi başkent Şam’ın yanısıra Humus şehrine giden ana yolların üzerinde yer almasından kaynaklanıyor.

‘Silahlarla bağlantı kesildi’
Suriye hükümeti ve Hizbullah Kusayr’daki kuşatmayı nisan ortasından bu yana arttırmış, yaklaşık 10 gün önce ise Suriye rejimi tarafından dağıtılan ilanlarla muhaliflerin teslim olması,  sivillerin de bölgeyi terk etmesi istenmişti.

Gözlemevi’nin Direktörü Rami Abdel Rahman “Eğer ordu Kusayr’ı elinde tutabilirse bütün Humus vilayeti düşer” gözlemini yaparken İsrail istihbarat kaynaklarına yakınlığıyla bilinen DEBKAfile sitesi Esad rejiminin Kusayr’ı geri almakla kazandığı avantajları yazdı.
Siteye göre Lübnan üzerinden Suudi Arabistan ve Katar’ın sağladığı askeri ve insani yardım malzemelerinden mahrum kalacak isyancılar için kuzeydeki Türkiye tek ikmal yolu haline geldi. Şam’ın Akdeniz’e çıkışını sağlayan Kusayr’la Esad yönetimi, kontrolü altındaki sahil şeridinde denetimi de sıkılaşmış oldu.

Kaynak : Mynet