Google+

Arama formu

Eylül’de hangi ülkede konaklamak daha hesaplı?

KAYAK.com.tr, yeni araştırmasında Avrupa’nın popüler seyahat destinasyonlarını belirledi ve bu ülkelerdeki otel fiyatlarını karşılaştırarak en uygun seçenekleri listeledi. Türkiye’nin genel kanının aksine Avrupalılar açısından en hesaplı tatil rotaları arasında yer almadığını ortaya koyan araştırmanın dikkat çekici sonuçları şöyle:

Üç Yıldızlı Otel Fiyatlarında Türkiye Listenin Tam Ortasında

 • Kıbrıs, 3 yıldızlı bir otellerdeki ortalama 136 TL’lik oda fiyatıyla en hesaplı ülke konumunda. Ülkedeki 4 veya 5 yıldızlı oteller ise fazla rağbet görmüyor.
 • 3 yıldızlı otellerde Kıbrıs’ı 145 TL’lik oda fiyatıyla Malta ve 160 TL ile Portekiz takip ediyor. 4 ve 5 yıldızlı otellerde ise Portekiz, Malta’dan daha hesaplı seçenekler sunuyor.
 • Türkiye, 173 TL’lik fiyatla listenin tam ortasında yer alırken, İspanya ise 200 TL ile Türkiye’den bir sonraki sırayı alıyor.
 • Yunanistan’da 3 yıldızlı bir otel odasında kalmanın gecelik bedeli 208 TL. Avrupalı turistlerin ikinci favori rotası olan İtalya ise ortalama 220 TL’lik geceleme fiyatıyla pahalı ülkeler arasında yer alıyor.
 • Listedeki en pahalı ülke, 294 TL’lik geceleme fiyatıyla Fransa. Ancak fiyatlar yüksek olsa da Eylül ayında çok sayıda Avrupalı turist Fransa’yı ziyaret etmeyi planlıyor.

Dört Yıldızlılarda En Hesaplısı Polonya

 • KAYAK.com.tr’nin araştırmasına göre, Avrupalılar 4 yıldızlı otelleri 3 yıldızlılara göre daha fazla araştırıyor. En hesaplı fiyatlar ise gecelik ortalama 222 TL’lik konaklama ücreti ile Polonya’da ve 230 TL ile Portekiz’de bulunuyor.
 • Malta’da ortalama fiyat 248 TL iken, Türkiye’de 261 TL’ye kadar çıkıyor. Listenin sonraki sıralarında 274 TL’lik gecelik konaklama fiyatıyla İspanya, 312 TL ile ve 349 TL ile İtalya yer alıyor.
 • 4 yıldızlı otellerin en çok arandığı ülkeler, İspanya, Yunanistan ve İtalya. Fransa’da 3 ve 4 yıldızlı oteller arasındaki fiyat farkı oldukça dikkat çekici. İtalya’da iki segment arasındaki fark 130 TL seviyesindeyken, gecelik fiyatların ortalam 480 TL olduğu Fransa’daki fark yaklaşık 180 TL’ye çıkıyor. Yine de yüksek fiyatlar, turist sayısında herhangi bir azalmaya neden olmuyor.

Beş Yıldızlı Konaklamada En Pahalı Ülke Fransa

 • 5 yıldızlı otel kategorisinde, ortalama 296 TL’lik oda fiyatıyla Polonya en hesaplı ülke konumunda. İkinci sırada 373 TL ile Portekiz yer alıyor.
 • Yunanistan, Türkiye, İspanya ve Malta ise 404 TL ile 437 TL arasında değişen fiyatlarıyla birbirlerine oldukça yakın.
 • İtalya ve Fransa, bu segmentin de en pahalı ülkeleri. İtalya’da 5 yıldızlı konaklamanın geceliği ortalama 623 TL iken, bu fiyat Fransa’da 707 TL’ye kadar çıkıyor.

*Araştırma, KAYAK.com üzerinde 1000 otelden daha fazla otel bulunan Avrupa ülkeleri için yapılan Eylül tatil aramaları üzerine yapılmıştır.