Google+

Arama formu

Fasılların açıldığı hatta kapandığı bir süreç bekliyoruz

Türkiye’nin büyük umut bağladığı İrlanda, AB dönem başkanlığını devraldı. AB Bakanı Bağış, Türkiye’nin beklentilerini anlattı

İrlanda dün AB dönem başkanlığını Güney Kıbrıs’tan devraldı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, altı ayda Türkiye-AB ilişkilerindeki olası gelişmeler konusunda, AA’nın sorularını yanıtladı.

İrlanda’nın dönem başkanlığından önceki 6 ayın, kolay bir 6 ay olmadığını belirten Bağış, “Tanımadığımız, diplomatik ilişkiler kurmadığımız bir ülkenin  sözde dönem başkanlığı vardı. GKRY’nin dönem başkanlığı sırasında Türkiye-AB ilişkileri kopmasın diye oldukça çetin bir mücadele verdik” dedi. Bağış sözlerini şöyle sürdürdü:

Kıbrıs engelini kaldırmak
“Şimdi artık İrlanda’nın yani tanıdığımız, bildiğimiz, güvendiğimiz bir ülkenin dönem başkanlığına geçilirken bizim AB’den beklentimiz yeniden fasılların açıldığı, hatta kapandığı süreci yaşatmak. Kıbrıs meselesi, Güney Kıbrıs’ın üyeliğine engel teşkil etmezken, Türkiye’nin üyeliğinin önünde sanki bir engelmiş gibi gösterilmeye çalışılırken bu engeli ortadan kaldırmak. Terörle mücadelede daha fazla işbirliğinin sağlanması.

Türk liderlere davet
Türkiye Cumhuriyeti’nin liderlerinin AB liderler zirvesine davet edilmesi. Sayın Başbakanımızın ya da Sayın Cumhurbaşkanımızın o liderler zirvesinde Türkiye’yi temsil edebilmesinin sağlanması. Vatandaşlarımızın haksız bir şekilde uğradığı vize uygulamalarının artık son bulması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının AB üyesi ülkelere vizesiz girebilmesinin önünün açılması. Bu tür konularda İrlanda dönem başkanlığıyla daha yoğun bir çalışma içerisine gireceğiz.”

Fransa’yı ikna sözü
İrlanda’nın, Türkiye’nin fasıllarını engelleyen Fransa gibi ülkeleri ikna etme konusunda da çabalayacağını söylediğini belirten Bağış, dönem başkanlığı öncesi İrlandalılarla iki kez buluştuklarını, Temmuz ayında İrlanda’nın AB Bakanını Ankara’da ağırladıklarını, Aralık ayında ise dönem başkanlığını devralmadan önce kendisinin Dublin’i ziyaret ettiğini hatırlattı.
20 Ocak’ta yeniden Dublin’de olacağını söyleyen Bağış, “Türkiye uzun bir aradan sonra ilk defa AB zirvesine katılacak. Türkiye, diğer aday ülkelerle birlikte AB üyesi ülkelerin AB Bakanları zirvesinde temsil edilecek, oraya ben de katılacağım” dedi.   

AB’yle yeni sayfa imkânsız değil
Başlık açılması için önce blokaj koyan ülkelerin ikna edilmesi gerekiyor.  Başlık kapama ise Rum bandıralı gemilerin Türk limanlarına girişini öngören Ek Protokol uygulanmadıkça mümkün değil
İrlanda, Avrupa Birliği’ne üyeliğinin 40. yılında dönem başkanlığı görevini Güney Kıbrıs’tan devraldı. Bu devir teslimle birlikte Türkiye’nin geçtiğimiz 6 ay boyunca uyguladığı ve Birlik tarihi açısından bir ilk olan “AB Dönem Başkanı’nı tanımama” politikası da sona erdi.
Bir zamanların “Kelt Kaplanı” olarak adlandırılan İrlanda, 7. kez üstlendiği ve 77 milyon euro tutarında bütçe ayırdığı dönem başkanlığı süresince önceliği ekonomik konulara verecek olsa da Türkiye, Dublin’in ilgisine ve desteğine güveniyor. AB’nin yeni yapısı ve Komisyon tarafından icat edilen “pozitif gündem” sayesinde son altı ayı Güney Kıbrıs’la muhatap olmadan atlatan Türkiye, İrlanda’yla en üst düzeyde işbirliği yapmak ve AB sürecinde yeni bir sayfa açmak istiyor.

Fransa blokajı gevşetirse
İrlanda’nın Türkiye hedeflerini, “ilişkilere yeni bir ivme kazandırmak” ve “müzakerelerde en az bir başlık açmak” oluşturuyor. 6 aylık görevin “kağıt üstünde kalan” bir nitelikte olmaması için “şov yerine içeriğe önem veren” bir yaklaşım izleme niyetinde olan İrlanda döneminde Brüksel-Ankara hattında yaşanabilecek gelişmeleri şu şekilde sıralamak mümkün:
-  Başlık açma kapama: Sadece İrlanda’nın istemesi yetmiyor. Bu konuda kilit ülke olan Fransa blokajını gevşetir, diğer ülkeler de karşı çıkmazsa “bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu” ile “ekonomik ve parasal politika” başlıkları açılabilir. Başlık kapatmak ise Rum bandıralı gemi ve uçakların Türk liman ve hava limanlarına girişini öngören Ek Protokol uygulanmadıkça mümkün değil. Türkiye’nin İrlanda Dönem Başkanlığı’nda temel haklar, yargı ve enerji başlıkları konusunda da baskı uygulamayı sürdürmesi bekleniyor.

En zorlu mücadele vize
-  Vize muafiyeti: Ankara’nın en zorlu mücadelesi bu alanda yaşanacak. Önümüzdeki aylar kritik öneme sahip. Üyelerin verdiği yetkiyle AB Komisyonu tarafından hazırlanan oldukça zorlu yol haritası Türkiye tarafından kabul edilirse yıllar sonra muafiyet getirmesi öngörülen süreçte ilerlemek mümkün olacak. Aksi durumda sıkıntılı bir süreç başlayacak.
-  Zirvelere davet: Uzun bir aradan sonra Türkiye’ye bu konuda ilk davet 20-21 Ocak’ta düzenlenecek gayri resmi nitelikli Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanlar Toplantısı için geldi. Liderler düzeyindeki zirvelere davet konusunda da Fransa’nın tutumu önemli. Olumlu sinyal alırsa İrlanda bu konuda da adım atabilir.
-  Terörle mücadele: Bu konudaki işbirliğinde son dönemde belirgin iyileşme sağlandı. Bu alandaki çalışmalar daha çok teknik düzeyde yürütülüyor. İrlanda’nın bu konuya özel bir katkı sağlaması öngörülmüyor.

Kaynak: A.A