Google+

Arama formu

Fidel Castro hayatını kaybetti

55 yıl önce gerçekleşen Küba Devrimi'nin lideri 90 yaşındaki Fidel Castro, hayatını kaybetti. Haber, son dakika olarak Küba Devlet Televizyonu'ndan Fidel Castro'nun kardeşi ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından verildi. Fidel Castro, Küba Devlet Başkanlığı görevini 2008 yılında kardeşi Raul Castro'ya bırakmıştı.

Raul Castro'nun açıklamasını aktaran Cubadebate; "Bugün, 25 Kasım 22.29'da, Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro Ruz yaşamını yitirdi. Yoldaş Fidel, kendi iradesi uyarınca yakılacak. 26 Eylül cumartesi erken saatlerde, cenaze organizasyon komitesi halkımızı ayrıntılar hakkında bilgilendirecek. Zafere kadar, daima!" ifadelerine yer verdi.

Fidel Castro hayatını kaybetti

Fidel Castro kimdir?
Tam adı Fidel Alejandro Castro Ruz'dur. Ailesi İspanyol kökenli olan Fidel Castro, 13 Ağustos 1926'da Mayari’de dünyaya geldi.
 
1950 yılında Havana Üniversitesi’nden hukuk doktoru olarak mezun olduktan kısa bir süre sonra avukatlık yapan Fidel Castro, 1952 seçimlerinde Temsilciler Meclisi için Küba Halk Partisi’nden adaylığını koyarak aktif bir role soyundu. 26 Temmuz 1953’te Batista’yı devirmek için kendisine inananların oluşturduğu 125 arkadaşı ile bir gerilla grubu kurdu. Santiago’daki Moncada kışlasına  darbe girişiminde bulundu. Ama bu girişim başarısızlığa uğradı ve Fidel Castro tutuklandı. 16 Ekim 1953’te Santiago’daki Küba Yüksek Mahkemesi’nde yapılan yargılamada “La historia me absolvera / Tarih beni aklayacaktır” cümlesiyle biten ünlü savunma yaptı.  16 yıla mahkum oldu. Juventud Adası'nda 21 ay hapis yattıktan sonra çıkan bir aftan yararlanarak serbest bırakıldı.

1955'te Küba'dan ayrılarak ABD'ye geçti ve 26 Temmuz Hareketi adlı yeni bir örgüt kurdu. Siyasi desteğini yitiren ve bir dizi askerî yenilgiye uğrayan Batista, 31 Aralık 1958'de Dominik Cumhuriyeti'ne kaçtı. Castro 1959'un ilk günlerinde Havana'ya girdi. Hukukçu Doktor Manuel Urrutia Leo devlet başkanlığına, Castro da başbakanlığa getirildi.

Yerel seçimlerin yapıldığı ve devlet yapısında yeni düzenlemelerin geliştirildiği 1976'da Devlet Konseyi ve Bakanlar Kurulu başkanlığını üstlenen Fidel Castro,  güçlü ve merkezi bürokrasiye dayanarak toplumsal ve ekonomik yaşamdaki yönlendirici rolünü sürdürdü.

Kaynak