Google+

Arama formu

Fidel Castro Yıllar Sonra Sandık Başına Gitti

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in tedavisini üstlenen Kübalı doktorlar, efsane lider Fidel Castro'yu da ayağa kaldırmayı başardı. Aylar sonra ilk kez halkın karşısına çıkan Küba'nın eski Devlet Başkanı Fidel Castro, parlamento seçimlerinde oy kullanmak için sandık başına gitti. 

 
2010 yılından bu yana ilk kez bu kadar uzun süre halk içinde kalan Castro, bundan önceki üç seçimde de evinden oy kullanmıştı. Ulusal meclisin 612 üyesi ile yerel delegelerin seçileceği genel seçim için oy kullanan 86 yaşındaki Castro, diğer seçmenlerle sohbet etti ve çocukları sevdi.
 
Başkent Havana'nın Vedado Mahallesi'ndeki bir seçim merkezinde oy kullanan Castro'nun görüntüleri, devlet televizyonunda da yayınlandı. Castro, gazetecilerin ekonomi, Latin Amerika'nın entegrasyon süreci ve Küba'da kanser tedavisi gören Chavez ile ilgili sorularını yanıtladı.
 
2010 yılından bu yana ilk kez bu kadar uzun süre halkın arasına karışan Castro, "Küba halkı, devrime sahip çıktı. Çok büyük özverilerde bulundular. 50 yıldır ambargo altında yaşamalarına rağmen pes etmediler. Tarih, bunu yazacak" dedi. Halk Castro'ya büyük sevgi gösterisinde bulunurken; efsanevi liderin arabası, çevresini saran yüzlerce kişi nedeniyle uzun süre hareket edemedi.
 
Castro, en son Mart 2012'de Papa 16’ncı Benediktus'un ziyareti sırasında devlet televizyona çıkmıştı. 2006 yılında devlet başkanlığını kardeşi Raul Castro'ya devreden, daha sonra nadiren halk arasına çıkan Castro, bu seçimde de Santiago de Cuba kentinden aday gösterildi.